מזוז: אין מקום למנוע מבל"ד ורע"מ-תע"ל להתמודד בבחירות

היועץ המשפטי לממשלה הגיש את חוות דעתו לבג"צ, וכתב כי אינו רואה סיבה למנוע מהמפלגות הערביות את ההתמודדות, למרות החלטת ועדת הבחירות המרכזית. "הבקשה בעניין רע"מ-תע"ל נתמכת בראיות קלושות ביותר", כתב מזוז. על בל"ד אמר כי הראיות חלשות מאלה שהיו ב-2003. הדיון בבג"צ: מחר

לקראת הדיון מחר בבג"צ, שיעסוק בהחלטתה של ועדת הבחירות המרכזית לפסול את המפלגות הערביות בל"ד ורע"מ-תע"ל מהתמודדות בבחירות לכנסת, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז הודיע אמש (שני) כי אין מקום למנוע מהמפלגות להתמודד.

"הבקשה למנוע מרשימת רע"מ-תע"ל מלהתמודד בבחירות היא בקשה שלא היה בה כל ממש, שכן מדובר בבקשה שנתמכה בראיות קלושות ביותר. החלטתה של ועדת הבחירות המרכזית – דינה להתבטל", נאמר בתשובתו של מזוז.

"הבסיס הראייתי התומך כיום בפסילתה של רשימת בל"ד חלש מהבסיס הראייתי שעמד מול בית המשפט בשנת 2003 – הן לעניין של הדרישה לקיום פעילות ממשית בשטח, והן באשר לקיומן של ראיות משכנעות ברורות וחד-משמעיות להתקיימותן של העילות המצדיקות פסילת רשימה".

מזוז התייחס גם ליו"ר בל"ד לשעבר, עזמי בשארה, שנמלט מישראל לאחר שנחשד במגע עם סוכם זר והעברת מידע לאויב במהלך מלחמת לבנון השנייה. "החשדות החמורים נגד עזמי בשארה, לשעבר יו"ר בל"ד, אינם נוגעים לפעילותו הפוליטית של בשארה ושל סיעתו, אלא למעשים שמעצם טיבם אדם עושה אותם לבדו או כמעט לבדו", כתב מזוז.

בל"ד ורע"מ-תע"ל: ההחלטה מנוגדת לחוק הבינלאומי

המפלגות הערביות הגישות את עתירתן בשעות הבוקר, כשבוע אחרי שוועדת הבחירות המרכזית החליטה לפסול אותן מהתמודדות. בל"ד נפסלה לאחר ש-26 מחברי הוועדה הצביעו בעד, 3 התנגדו ויו"ר הוועדה השופט אליעזר ריבלין נמנע. רע"מ-תע"ל נפסלה ברוב של 21 תומכים מול 8 מתנגדים ו-2 נמנעים.

בעתירה של שתי המפלגות נכתב, כי אין במצעים שלהן כדי לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ועל כן יש לאפשר להן להתמודד. "אנו שואפים, בדרכי שלום ובאמצעות הפרלמנט, לשנות את אופיה של המדינה למדינה המתבססת על עקרון השוויון האזרחי והלאומי המלא, שלא תהיה בה עליונות לבני לאום אחד על פני האחר", כותבים העותרים.

"החלטות הוועדה למנוע את השתתפות הרשימות הערביות בבחירות עומדות בניגוד קיצוני להוראות המשפט הבינלאומי בדבר זכותו של מיעוט לאומי לייצוג הולם בפרלמנט, לבחור את נציגיו, להשפיע בדרכים דמוקרטיות על החלטות הממשל ולחלוק על עמדות הרוב".