אולמרט: הפסקת האש שברירית, אם האש תימשך צה"ל יפעל

הממשלה התכנסה לישיבתה השבועית על רקע ההכרזה על הפסקת אש חד צדדית. ראש הממשלה הצהיר כי יש צורך לבחון את הפסקת האש "דקה אחרי דקה, שעה אחרי שעה". השרים ישי ופרידמן טענו כי אין להוציא את החיילים מעזה כל עוד עניין שליט אינו מוסדר

(0:54 דקות)

"הפסקת האש שברירית, ואם האש תימשך - צהל יידע לפעול" - כך הבהיר הבוקר (ראשון) ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בעקבות הפרות הרגיעה מצד חמאס, שכללו ירי רקטות וחילופי אש עם כוח צה"ל. אולמרט אמר את הדברים בפתח ישיבת הממשלה השבועית, שנערכת בצל הכרזתו אמש על הפסקת הלחימה בעזה.

חילופי אש בין כוח צה"ל לחמושים ברצועה »
הפרה נוספת ברגיעה: מטח רקטות אל הדרום »
אולמרט: היעדים הושגו, הפסקת אש מ-02:00 »

לדברי ראש הממשלה, "כוחות צה"ל מביטים היטב לכל פינה וקשובים לכל רחש. אם וכאשר תיפתח האש כפי שהיה בתחילה אז צה"ל יגיב. צה"ל ערוך לכך ונדע לפעול ללא היסוס".

אולמרט סיפר כי שוחח עם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש על הפסקת האש. לדבריו, "הוא התעניין במיוחד ביכולת להמשיך ככל שיידרש באם האש תימשך, ובכך הוא הוכיח פעם נוספת ידידות גדולה לישראל". באשר לחמאס אמר אולמרט כי מדובר ב"שלוחה של איראן המנסה לערער את היציבות באזור". הוא ציין כי דווקא בזמן שהתנהל מו"מ לשלום, הגביר החמאס את האש.

בפתח הישיבה התייחסו השרים לעניין החייל החטוף גלעד שליט ואי הכללתו בהפסקת האש. שר המשפטים, דניאל פרידמן, הציע כי כוחות צהל הנמצאים בעזה לא יוצאו עד שעניינו של שליט יוסדר. יושב ראש ש"ס אלי ישי הבהיר: "הצבעתי נגד הפסקת האש כי כל עוד גלעד לא בבית וחמאס לא מפסיק לירות, אין להפסיק את המבצע".

השר בנימין בן אליעזר התייחס לתקרית הירי הבוקר ברצועה. "החוליה שירתה היום נהרגה. אף אחד לא ציפה שהפסקת האש תיכנס מיד לתוקף, ולכן צה"ל פרוס בשטח. אנו לא מתכוונים לעבור לסדר היום על ההפרות - זה מה שהנהגת חמאס הביאה על עצמה. הם ירו מבתים, הם ירו מהבית של הרופא".

הפרות ראשונות של הרגיעה

הממשלה התכנסה הבוקר על רקע הפרות ראשונות של הרגיעה: בשעות הבוקר נורה מטח של רקטות קסאם ופצצות מרגמה לעבר ישובי הדרום. אחת הרקטות פגעה בלול באחד היישובים, והשאר התפוצצו בשטחים פתוחים בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. בכל המקרים, לא היו נפגעים.

מוקדם יותר התנהלו חילופי אש בין צה"ל לחמושים בצפון הרצועה. כוחות צה"ל בצפון הרצועה פתחו באש לעבר חמושים שירו לעברם. מצה"ל נמסר כי לאחר שהכוח זיהה את מקור האש, כוונו לאזור כוח שריון וכלי טיס של חיל האוויר אשר תקפו את החמושים, וזיהו פגיעה. אין נפגעים לצה"ל באירוע.

ואילו בשארם א-שייך תיערך היום פסגה שבה אמור להיחתם סופית הסכם הפסקת האש. אולמרט אמנם ייעדר מהפסגה, אבל מי שכן יקחו בה חלק הם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, וראש ממשלת בריטניה גורדון בראון. השלושה הודיעו אמש כי יסייעו לישראל למנוע הברחות נשק אל עזה, ויהיו מוכנים לשלוח לאזור ספינות קרב.