חמאס: נמשיך את ההתנגדות כל עוד צה"ל לא ייסוג מעזה

בארגון לא מתרשמים מהחלטתה של ישראל להכריז על הפסקת אש חד-צדדית ברצועה. דובר חמאס בעזה: "התוקפנות והמצור לא יביאו לסוף ההתנגדות". נציג הארגון בלבנון: "אולמרט מנסה להימנע מעוד ועדת חקירה". גם בוועדות ההתנגדות ובג'יהאד האסלאמי מבטיחים להמשיך בהתנגדות

בחמאס ובשאר הארגונים הפלסטיניים הגיבו אמש (שבתן) להחלטה של ישראל להכריז על הפסקת אש חד-צדדית ברצועת עזה. דוברי הארגונים אמרו, כי ההחלטה של ישראל לא מחייבת אותם וכי ימשיכו לפעול נגד חיילי צה"ל שיישארו לפי שעה ברצועת עזה.

"הפסקת אש חד-צדדית, אין פירושה סיום התוקפנות של ישראל וסיום המצור", אמר דובר חמאס בעזה פאוזי ברהום לסוכנות הידיעות רויטרס. "פעולות המלחמה המתמשכות האלה לא יביאו לסוף ההתנגדות".

גם נציג חמאס בלבנון, אוסמה חמדאן, התייחס להחלטת הקבינט. "זהו נאום הכישלון מספר שתיים של אולמרט אחרי הכישלון ב-2006", אמר חמדאן בראיון לרשת אל-ג'זירה, תוך שהוא מתכוון למלחמת לבנון השנייה. "אולמרט מנסה להימנע מעוד ועדת חקירה".

על הלחימה ברצועה אמר חמדאן: "חמאס לא נפגע והוכיח את עמידתה האיתנה של ההתנגדות. אם הצבא הישראלי ימשיך את הנוכחות ברצועת עזה, זה יפתח פתח רחב להתנגדות נגד כוחות הכיבוש".

גם בארגונים האחרים הגיבו להפסקת האש עליה הכריזה ישראל. "אין לנו מה לעשות עם הפסקת אש חד-צדדית, ואנחנו נמשיך לשאת את נשקנו", אמר דובר ועדות ההתנגדות העממית אבו יוסף סעיד. לדבריו, ישראל נכשלה, כיוון שלא הצליחה לעצור את ירי הרקטות ולשחרר את החייל החטוף גלעד שליט.

מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח, אמר כי "ההתנגדות עמדה איתן ולא נכנעה לתכתיבים הישראליים". עימאד ריפאעי, אחד מדוברי הארגון ברצועה, הוסיף: "נמשיך את הפעילות הצבאית".

הקבינט החליט: נוצרים את האש ב-2:00

בתום ישיבה של יותר משלוש שעות, החליט אמש הקבינט לקבל את המלצתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והצביע בעד הפסקת אש חד-צדדית ברצועת עזה. להחלטה התנגדו שני שרים - אלי ישי ורוני בר-און, והשר רפי איתן נמנע.

לאחר מכן, קיים ראש הממשלה מסיבת עיתונאים, בה הסביר את ההחלטה. "נוצרו התנאים לפיהם יעדינו, כפי שהוגדרו לפני המבצע, הושגו ואף מעבר לכך", אמר אולמרט. "החמאס הוכה קשות, הן במערכיו הצבאיים והן בתשתית שלטונו. מנהיגיו מתחבאים, רבים מאנשיו נהרגו, מנהרות ומחסני אמל"ח הופצצו, יכולות שינוע הנשק נפגעו, צומצם היקף השיגורים, ומרחבי השיגור נמצאים בשליטת כוחות צה"ל.

"חמאס הופתע מספר פעמים לאחרונה. מנהיגי החמאס לא האמינו כי ישראל תצא למבצע בהיקף כזה ערב בחירות. אם יחליט חמאס להמשיך את התקפות הטרור הפרועות, הוא יופתע שוב מנחישותה של מדינת ישראל. אני לא מציע לו או לארגוני הטרור לנסות אותנו".