אולמרט: יעדי המבצע הושגו, הפסקת האש מ-2:00

הקבינט החליט הערב על הפסקת אש חד-צדדית ברצועת עזה, שתיכנס לתוקפה בשעה 2:00 • בתום הדיון כינס ראש הממשלה מסיבת עיתונאים, בה סיפר על ההחלטה, לה התנגדו שני שרים ואחד נמנע • "חמאס הוכה קשות - מנהיגיו מתחבאים, רבים מאנשיו נהרגו והיקף השיגורים צוצמם", אמר אולמרט • "אם יחליט חמאס להמשיך את התקפות הטרור הפרועות - הוא יופתע שוב, לא מציע לנסות אותנו"

נאום ראש הממשלה (17:18 דקות)

בתום ישיבת הקבינט בה הוחלט על הפסקת אש ברצועת עזה, שתיכנס לתוקפה בשעה 2:00, התייצב הערב (שבת) ראש הממשלה, אהוד אולמרט, למסיבת עיתונאים מיוחדת, בה הסביר את ההחלטה. להחלטה התנגדו שני שרים - אלי ישי ורוני בר-און, ואילו רפי איתן נמנע.

"אזרחי ישראל, במוצ"ש לפני שלושה שבועות בדיוק, התייצבנו כאן בפניכם ידידי שר הביטחון, אהוד ברק, ממלאת מקום ראש הממשלה, שרת החוץ ציפי לבני, ואנוכי, ופירטנו את השיקולים והמטרות שהנחו אותנו לצאת למבצע צבאי ברצועת עזה, אמר אולמרט בפתח דבריו.

"היום אנו מתייצבים כאן שוב, ואומרים כי נוצרו התנאים לפיהם יעדינו, כפי שהוגדרו לפני המבצע, הושגו ואף מעבר לכך. החמאס הוכה קשות, הן במערכיו הצבאיים והן בתשתית שלטונו. מנהיגיו מתחבאים, רבים מאנשיו נהרגו, מנהרות ומחסני אמל"ח הופצצו, יכולות שינוע הנשק נפגעו, צומצם היקף השיגורים, ומרחבי השיגור נמצאים בשליטת כוחות צה"ל".

אולמרט המשיך ואמר כי "הערכת כוחות הביטחון היא כי יכולות החמאס ספגו מכה קשה שתפגע ביכולותיו לאורך זמן. צה"ל והשב"כ השכילו לנהל מבצע מזהיר, שחיזק את כוח ההרתעה של ישראל מול אלה המאיימים עליה".

לאחר מכן החמיא ראש הממשלה לחיילי המילואים ולתושבי הדרום, ואמר: "העורף הפגין את חוסנו למרות ירי של מאות רקטות ומרגמות. היה זה דווקא העורף שנתן לנו את היכולת להמשיך בלחימה". על תהליך קבלת ההחלטות סיפר ראש הממשלה כי "ההחלטות התקבלו באופן אחראי ומושכל אחרי דיונים מעמיקים".

ראש הממשלה התייחס גם לזירה הבינלאומית ואמר כי "היום הקהילה הבילאומית מוכנה להתגייס ליציבות מירבית באזור, ויודעת כי התעצמות חמאס חייבת להיפסק. הגענו להבנות כדי שזו תקטן. גיבשנו הבנות עם ממשלת מצרים שיביאו לצמצום משמעותי בהברחות הנשק מסוריה ואיראן לעזה, חתמנו על מזכר הבנות עם ארה"ב, שמחייב אותה ואת הקהילה הבינלאומית לסייע למניעת הברחות לעזה. היום קיבלתי מכתב ממנהיגי בריטניה, איטליה, גרמניה וצרפת, בו הם מביעים מחויבות עמוקה לסייע בכל דרך, כדי שנשק לא יגיע לארגוני המרצחים בעזה.

"ללא הפעולה הצבאית המוצלחת, לא היינו יכולים להגיע לתמונה של הישג מרשים. אזרחי ישראל, המדינה החליטה על המבצע בעזה לאחר מחשבה עמוקה ושיקול דעת. ישראל, שעזבה את רצועת עזהן בשלהי שנת 2005 שלא על מנת לשוב, מצאה את עצמה תחת מטר טילים. השיטות שחמאס משתמש בהן מקומן לא בעולמנו. הוא פעל ממקומות מיושבים, תוך הבנה שישראל לא תפגע המקומות כאלה.

"חמאס בעזה נבנה כבסיס כוח של איראן וגובה על ידה. חמאס ואיראן הופתעו מהמלחמה. מדינת ישראל הוכיחה שאיפוק הוא ביטוי לעוצמה. במהלך המבצע גילתה המדינה רגישות רבה בהפעלת כוחה כדי להימנע עד כמה שניתן מפגיעה באזרחים חפים מפשע. אין לנו סכסוך עם תושבי עזה - אנו רואים ברצועת עזה חלק מהמדינה הפלסטינית. במהלך המבצע דאגנו לצרכים הומניטריים של העם הפלסטיני - העברנו סחורות ואוכל".

"מנהיגי חמאס לא האמינו שנצא למבצע בהיקף כזה"

אולמרט סיפר, כי לפני ישיבת הקבינט שוחח עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, ושמע ממנו על היזמה המצרית להפסקת אש. "הבאתי את דבריו לקבינט, והקבינט החליט על הפסקת אש", אמר ראש הממשלה. החל מהשעה שתיים בלילה תנצור ישראל את לחימתה ברצועת עזה. חמאס אינו חלק מההסדר אליו הגענו. אם יחליטו אויבנו שלא די להם במקום שכבר ספגו והם רוצים בהמשך הלחימה, תגיב ישראל בעוצמה.

"חמאס הופתע מספר פעמים לאחרונה. מנהיגי החמאס לא האמינו כי ישראל תצא למבצע בהיקף כזה ערב בחירות. אם יחליט חמאס להמשיך את התקפות הטרור הפרועות, הוא יופתע שוב מנחישותה של מדינת ישראל. אני לא מציע לו או לארגוני הטרור לנסות אותנו".

ראש הממשלה התייחס גם לחייל החטוף, גלעד שליט. "המאמצים האינטנסיביים לשחרורו יימשכו", הבטיח אולמרט. "במהלך ימי המבצע עשינו פעולות כדי להתקדם למטרה זו, אך לא אפרט על כך. גלעד נמצא בראש מעיינינו".

בסיום דבריו, פנה אולמרט לתושבי רצועת עזה. "איננו שונאים אתכם, לא רצינו ואיננו רוצים לפגוע בכם", אמר ראש הממשלה. "רצינו להגן על ילדינו ומשפחותיהם. אנו מבכים על הפגיעה בכל ילד פלסטיני. בשם ממשלת ישראל, אני מבקש להביע את צערי על פגיעה באזרחים לא מעורבים כתוצאה מהמצב הבלתי נמנע שיצר חמאס.

"שום דבר לא מבטיח שהירי ייפסק לחלוטין. אם הוא ייפסק, צה"ל ישקול נסיגה. אם לא, צה"ל ימשיך לפעול שם. אני מקווה שהערב נעשה צעד ראשון לקראת ביטחון ושקט לתשובי ישראל. אני מודה לעם ישראל, ללוחמיו ולמפקדיהם על עוז הרוח והסולידריות החברתית שהורגשה בשבועות אלה. זוהי התקווה לעתידנו".