מנהיגי אירופה לאולמרט: תומכים במאמצים למניעת הברחות הנשק

ניקולא סרקוזי, אנגלה מרקל וגורדון בראון יגיעו לישראל כדי לדון במצב בעזה. דוברו של ראש ממשלת בריטניה סיפר, כי מדינות אירופה הציעו לשלוח לאזור ספינות קרב כדי להילחם בהברחות. מזכ"ל האו"ם: "אם ישראל תחליט על הפסקת אש, עליה להציג לוח זמנים לנסיגה"

מנהיגי אירופה מגיעים לאזור: נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת בריטניה גורדון בראון יגיעו מחר (שבת) לישראל בדרכם לפסגה שמכנס נשיא מצרים, חוסני מובארק, בשארם א-שייח'. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא ישתתף בפסגה.

המנהיגים האירופיים יקיימו פגישות עם הצמרת המדינית בישראל, ויתאמו עמדות בנוגע ליישום הסכם הפסקת האש, במידה והוא אכן יאושר. כמו כן, ידונו הבכירים בנושא הברחות הנשק לרצועה עזה.

הערב, לפני כינוס הקבינט שצפוי להכריז על הפסקת אש חד-צדדית, נמסר מלשכת ראש הממשלה כי בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה הודיעו במכתב לאולמרט על תמיכתן במאמציה של ישראל למנוע את הברחות הנשק.

דוברו של ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, אף מסר כי ארבע המדינות מוכנות לשלוח ספינות קרב למזרח התיכון כדי לסייע במניעת ההברחות. "ההצעה מונחת על השולחן", אמר הדובר. "אחת מסוגיות המפתח בהפסקת האש, מלבד ירי הרקטות, היא הברחות הנשק".

בתוך כך, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, אמר הערב כי אם הקבינט יחליט על הפסקת אש חד-צדדית בעזה, יהיה על ישראל להציג לוח זמנים לנסיגת צה"ל. "ההכרזה החד-צדדית הזו צריכה להיות מלווה בלוח זמנית לנסיגה ישראלית", אמר המזכ"ל במסיבת עיתונאים שקיים בביירות.