קהיר: אנו לא מחוייבים להבנות בעניין מניעת ההברחות

שר החוץ המצרי אומר כי לארצו אין שום קשר למסמך ההבנות שחתמו לבני ורייס ושאמור להבטיח את הפסקת הברחות הנשק לעזה • המסמך קובע, כך לדברי שרת החוץ, כי במקרה בו ימשכו העברות הנשק לעזה דרך המנהרות ישראל תוכל להגן על עצמה • הערב צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני להכריע בהצעתו של ראש הממשלה לנסיגה חד צדדית מהרצועה

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל -רייט, אמר היום (שבת) כי מדינתו אינה מחויבת להבנות בין ישראל וארצות הברית בעניין מניעת ההברחות לרצועה. "אין לנו שום קשר או התחייבות למזכר הזה" אמר השר המצרי על המסמך שמקדם את הסיכוי להפסקת אש בעזה.

הקבינט יכריע הערב בדבר הפסקת האש - חמאס מוסיף לירות »
דיווח: למעלה מ- 1,200 פלסטינים נהרגו מאז תחילת המבצע »
מפת טווחי נפילת הרקטות והנחיות פיקוד העורף »

אתמול חתמו מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס ושרת החוץ ציפי לבני על מסמך הבנות שיבטיח את הפסקת הברחות הנשק לרצועת עזה.

בתום הפגישה אמרה רייס כי "מסמך ההבנות שנחתם הוא אחד מהתנאים שיסייעו להגיע להפסקת אש יציבה ברצועת עזה. מטרתו העיקרית היא למנות את ההצטיידות מחדש של חמאס".

שרת החוץ אמרה בראיון לחדשות 10 מוושינגטון, כי "המסמך שנחתם עם ארצות הברית מביא התחייבות חזקה יותר לשידרוג כל הפעילות לעצירת ההברחות. המסמך הזה מבחינת מערכת הביטחון הוא טוב. במסמך נקבע כי אם נמשכות ההברחות, ישראל זכאית להגן על עצמה".

כזכור, ישראל הציבה כתנאי להפסקת מבצע "עופרת יצוקה" את נושא הפיקוח על המשך הברחות הנשק ממצרים לרצועת עזה. קהיר מצידה, מתנגדת להצבת כח רב לאומי לאורך ציר פילדלפי שיפקח על מניעת ההברחות, ויש החוששים בישראל שהמצרים לא יעשו את המלאכה בצורה יסודית.

הערב צפוי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, להביא לאישור הקבינט הבטחוני הצעה מגובשת שעליה הוא בעצמו כבר החליט על יציאה חד צדדית מרצועת עזה וסיומה של המערכה.

על הפרק כבר עומדת הצעה שטרם גובשה לחלוטין של נשיא מצרים חוסני מובארק, לפסגה במצרים בה ישתתפו גם ראש הממשלה ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. ישראל כבר הביעה את נכונותה להשתתף בו אם תוזמן רשמית.

ואולם בכיר חמאס, סמי אבו זוהרי השוהה בטורקיה, הבהיר היום כי יו"ר הרשות, אבו מאזן אינו מוסמך לייצג את הארגון בשיחות שלום. "אנחנו נמשיך להילחם למרות האמצעים המוגבלים שברשותינו" אמר.