צפון קוריאה: כל עוד נשקפת לנו סכנה מארה"ב לא נוותר על הגרעין

לקראת כניסתו של נשיא אמריקני חדש לתפקיד, הצפון קוריאנים מקשיחים עמדות. דובר משרד החוץ פרסם הודעה לוחמנית לפיה אין בכוונתה של ארצו לעשות כל וויתור בכל הנוגע למעמדה כמדינה גרעינית, כל עוד ארצות הברית מוסיפה להוות איום על חצי האי הקוריאני

דובר משרד החוץ הצפון קוריאני פרסם היום (שבת) הצהרה רשמית המודיעה, כי ארצו לא תוותר על יכולותיה הגרעיניות כל עוד נשקף לה איום מצד הגרעין האמריקני.

בהצהרה חריפה, שמתפרסמת ימים ספורים לפני השבעתו של נשיא ארצות הברית הנבחר, ברק אובמה, לתפקיד אמר הדובר "יהיה זה מוטעה מצד וושינגטון לחשוב שאנו מוותרים על תוכנית הגרעין שלנו בתמורה לשיפור היחסים הדיפלומטיים עימה".

עוד נאמר בהודעה כי קוריאה הצפונית שיגשגה "לאורך דורות ללא קשרים עם ארצות הברית ואנו רוצים לחזק את כושר ההרתעה הגרעיני שלנו כדי להגן על ארצנו. לא היה כל שינוי במעמדנו כמדינה גרעינית כל עוד האיום האמריקני נותר על כנו".

אובמה שיושבע לתפקידו ביום שלישי, ומזכירת המדינה שלו הילארי קלינטון רמזו, כי ימשיכו בדרכו של ג'ורג' בוש בניסיון לשכנע את פיונגיאנג לוותר על הנשק הגרעיני שלה.

ההתנהלות האמריקנית אל מול קוריאה הצפונית ידעה עליות ומורדות רבים בתקופה האחרונה. באוקטובר האחרון הודיעה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי קוריאה הצפונית סילקה את פקחי הסוכנות מהמתחם הגרעיני ביונגביון.

בסוכנות פירשו את הצעד כהצהרת כוונות של הקוריאנים לפיה הם מתכוונים לסגת מההסכם שהושג עמם.

חודש לפני כן דווח, כי פיונגיאנג מתכוננת להפעלה מחדש של תכנית הגרעין שלה. חידוש הפעילות בא בעקבות הפרת המחויבות האמריקנית לסיוע כלכלי תמורת פירוק מתקני הגרעין בצפון קוריאה - כך לטענת הקוריאנים.

גורמים בפיונגיאנג אמרו אז כי ארה"ב לא עמדה בהתחייבותה מכיוון שעדיין לא הוציאה אותם מרשימת המדינות התומכות בטרור ומונעת מסיוע הומניטרי להגיע למדינתם, הסובלת ממשבר כלכלי חמור ומרעב.

כמה ימים לאחר ההודעה דיווחה הסוכנות לאנרגיה אטומית כי הקוריאנים החלו לחדש את פעילות הכור ביונגביון לאחר שזו הופסקה בעקבות ההסכם.

בוושינגטון הגיבו בזעם ואמרו כי פעולותיה של צפון קוריאה "מאכזבות מאוד ומנוגדות לציפיותיהן של החברות למשא ומתן ושל הקהיליה הבינלאומית". "אנו קוראים לצפון קוריאה לשקול מחדש את צעדיה ולחזור מיד לציית להסכמים שחתמו עליהם" נאמר בהודעה שפרסם הבית הלבן.