במד"א נערכים לטיפול בנפגעי זרחן

מגן דוד אדום לא לוקח סיכונים מיותרים. בעקבות פצצת המרגמה שירו הפלסטינים, אשר הכילה חומר זרחני ונפלה במועצה האזורית אשכול הוציא מנכ"ל הארגון הנחיות לצוותים בשטח על הטיפול הרפואי שיש לתת לפצועים וכיצד עליהם להתמגן בזמן הטיפול

בעקבות מציאתה היום (רביעי) של פצצת המרגמה שהכילה חומר זרחני במועצה האזורית אשכול הודיע מנכ"ל מגן דוד אדום, אלי בין, כי ארגונו אינו לוקח סיכונים מיותרים.

על רקע המו"מ להפסקת אש: נפילות באשדוד וסמוך לאשקלון »
פרסום ראשון: נושאת מטוסים רוסית עגנה בסוריה »
נתניהו: הפסקת האש חייבת לכלול הפסקת אספקת הטילים »

מדובר בפעם הראשונה שפצצה מסוג זה משוגרת על ידי הפלסטינים ומאותרת בשטחי הדרום. הפצצה התפוצצה בשטח פתוח ולא היו נפגעים או נגרם נזק.

מנכ"ל מד"א הנחה את אגף הרפואה בארגון להעביר לאלתר הנחיות לצוותים בשטח כיצד עליהם להתמגן בזמן הטיפול ואיזה טיפול רפואי יש לתת לפצועים.

על פי ההנחיות, הזרחן הלבן שבפצצה מתלקח כאשר הוא בא במגע עם חמצן. רסיסי הזרחן ממשיכים לבעור ולייצר חום כל זמן שהם באים במגע עם החמצן או עד התכלות החומר. זרחן שפוגע בעור עלול לגרום לכוויות קשות ועמוקות שמצריכות טיפול רפואי מיוחד.

במקרה של נפגעים מזרחן, הונחו צוותי מד"א לנקוט באמצעי זהירות ולא לגעת ברסיסים בידיים, גם לא עם כפפות. הטיפול הראשוני הינו - הרטבה במים בכמות גדולה עד לכיבוי הרסיסים. רסיסים גדולים ובולטים יסולקו באמצעות חפץ מתכתי כשרסיסים שלא ניתן לסלקם יכוסו בפדים או חומרי חבישה אחרים ספוגים במים. כמן כן נמסר כי כל האמבולנסים בדרום הארץ צוידו הערב במיכלי מים של 20 ליטר.