חמאס: נלמד את יוזמה, דורשים את פתיחת המעברים

במסיבת עיתונאים שקיים בקהיר אמר אחד מאנשי הארגון, סלאח ברדוויל, כי היוזמה המצרית להפסקת אש מקובלת, אולם חסרים בה מספר פרטים • לדבריו, על ישראל להסכים לפתיחת כל המעברים ולהפסיק את התוקפנות בעזה • גורם בכיר בפתח: "חמאס התקפל" • עמוס גלעד יגיע מחר לקהיר כדי לקבלת את התשובה הרשמית שמסר חמאס למצרים

(1:55 דק')

סלאח ברדוויל, אחד מאנשי המשלחת של חמאס לקהיר, קיים הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים בה התייחס ליוזמה המצרית להפסקת אש עם ישראל. הוא הציג עמדה נוקשה, אך הבהיר כי מדובר ביוזמה מקובלת שחסרים בה מספר פרטים.

ברדוויל אמר כי בחמאס ילמדו את היוזמה, וחזר מספר פעמים על הדרישה של הארגון לפתוח את כל המעברים, להסיר את הסגר מעל הרצועה ולהפסיק את התוקפנות הישראלית. "התנועה הציגה חזון מפורט להנהגה המצרית, ואין לנו חוסר הסכמה עמה", אמר ברדוויל. "העניין הוא חילוקי דעות על איך להתמודד עם האויב הציוני במסגרת סעיפי היוזמה".

המשלחת של חמאס שבה ממצרים לסוריה, ועל פי הפרסומים העבירה לקהיר הסכמה עקרונית, בה נאמר כי הארגון מקבל את היוזמה עם מספר הסתייגויות. גורם פתח ברמאללה אומר, כי חמאס מוכן לחזור ל"הסכם המעברים" שגובש ב-2005, שפירושו המצב אחרי ביצוע תכנית ההתנתקות. "חמאס התקבל", הוסיף הגורם.

קודם לכן בערב, אמרו גורמים מצריים, כי חמאס הסכים להפסקת האש שמציה מצרים. לדברי הגורמים, חמאס הסכים לרוב סעיפי היוזמה, ומצרים תעביר את התשובה ליו"ר האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במיל' עמוס גלעד, שיגיע מחר למצרים.

נציג חמאס בלבנון, אוסמה חמדאן, שהתראיין לרשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" אמר כי אכן הושגה התקדמות רבה בדרך להפסקת האש, אך הבהיר כי טרם הושגה הסכמה על כל הנקודות.

"יש עדיין נקודות מחלוקת סביב היוזמה, והנקודות האלה טרם נפתרו", אמר חמדאן. "היוזמה כפי שהיא כרגע לא משרתת את האינטרס הפלסטיני. יש לשנות מספר נקודות. אנחנו מאמינים כי אין יוזמה שלא ניתן לעדכנה או לשנותה".

(57 שניות)