האיחוד האירופי משעה שידרוג היחסים עם ישראל בעקבות המבצע

ביטוי ראשון למתיחות הדיפלומטית בין מדינות האיחוד לבין ירושלים • עם זאת, גורמים בכירים באיחוד מדגישים כי לא מדובר בסנקציה נגד ישראל - אלא בהבנה עם ירושלים • מוקדם יותר שב וקרא מזכ"ל האו"ם לישראל וחמאס להפסיק את הלחימה מיד • למעלה מ-14 רקטות נורו במהלך היום לעבר ישובי הדרום

האיחוד האירופי החליט היום (רביעי) להשעות את המגעים לשדרוג היחסים בין ישראל למדינות האיחוד בעקבות הפעולה הישראלית בעזה.

זהו הביטוי הראשון למתיחות הדיפלומטית הקיימת מול ישראל לנוכח המשך מבצע "עופרת יצוקה". גורמים אירופים בכירים אמרו לחדשות 10 כי "לא מדובר בסנקציה נגד ישראל, אלא בהבנה הדדית עם ישראל לנוכח המצב".

שגריר האיחוד האירופי בישראל, רמירו סיבריאן אוז'ל, אמר כי האיחוד החליט להקפיא את חימום היחסים עם ישראל בעקבות מצב הלחימה ברצועת עזה. "החלטנו להקפיא את השיחות שמתקיימות עם ישראל לשדרוג המעמד של ישראל באיחוד האירופי בזמן מצב הלחימה".

מוקדם יותר היום שב וקרא מזכ"ל האו"ם באן קי מון לשים קץ ללחימה בין ישראל לחמאס. "אני חוזר על קריאתי להפסקת אש ארוכה" אמר המזכ"ל במסיבת עיתונאים שקיים בבירה המצרית. הוא אמר גם כי הוא מקווה שיוזמת הפסקת האש המצרית תישא פירות בקרוב.

בן לאדן: קורא למלחמת קודש נגד ישראל »
הירי לעבר הצפון - מאזור בשליטת חיזבאללה »
כיצד תשפיע הלחימה ברצועה על מצבם הכלכלי של תושביה? »

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, קורא היום למנהיגי מדינות ערב ללחוץ על חמאס להתפרק מנשקו. ראון סיפר עוד,כי הוא שוחח עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמש ואמר לו כי "על ישראל לכבד את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם ולהכריז על הפסקת אש מיידית

היום ה-19 ללחימה בעזה עומד בסימן ירי נרחב לעבר שטח ישראל. בסביבות השעה 12:50 בצהריים נשמעו אזעקות באזור שדרות, באר שבע, יבנה, אופקים, אשקלון ונתיבות. נפילות אותרו באזור באר שבע ויבנה והמועצה האזורית שדות נגב. לא דווח על נפגעים.

הירי לדרום מצטרף למספר קטיושות שנחתו הבוקר סמוך לשעה 08:30 באזור קריית שמונה. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים, לא גרמו לנפגעים או לנזק. המשטרה מוסרת כי בין שתיים לשלו רקטות נורו לעבר ישראל, אך עדיין לא נמצאו אתרי הנפילה.

על פי הדיווחים בתקשורת הלבנונית, הירי בוצע מחוות שעבא, די קרוב לגבול - אזור שידוע כמצוי בשליטת חיזבאללה, ולא בשליטתם של ארגונים פלסטינים.

צה"ל השיב אל מקורות הירי בארבעה פגזי ארטליריה. דובר צה"ל מדגיש: "אנו רואים את ממשלת לבנון וצבא לבנון כגורם אחראי למניעת ירי לעבר ישראל".