באן קי מון: אני שב וקורא לישראל וחמאס להפסיק את האש

הלחץ הבינלאומי לסיים את המבצע בעזה נמשך • מזכ"ל האו"ם המבקר בקהיר אמר היום כי הוא מקווה שהיוזמה המצרית לרגיעה בין הצדדים תישא פירות בקרוב • ראש ממשלת בריטניה קרא לאולמרט לכבד את החלטת מועצת הביטחון ולהפסיק את הלחימה • הוא גם קרא למדינות ערב ללחוץ על חמאס להתפרק מנשקו

מזכ"ל האו"ם באן קי מון שב וקרא היום (רביעי), הפעם מקהיר, להפסקת אש מיידית בין ישראל לחמאס בעזה.

"אני חוזר על קריאתי להפסקת אש ארוכה" אמר המזכ"ל במסיבת עיתונאים שקיים בבירה המצרית. הוא אמר גם כי הוא מקווה שיוזמת הפסקת האש המצרית תישא פירות בקרוב.

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, קורא היום למנהיגי מדינות ערב ללחוץ על חמאס להתפרק מנשקו. ראון סיפר עוד,כי הוא שוחח עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמש ואמר לו כי "על ישראל לכבד את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם ולהכריז על הפסקת אש מיידית בעזה".

בהודעה שפרסמה לשכתו של בראון נמסר, כי הוא שוחח גם עם הנשיא המצרי חוסני מובארק ודרש ממנו גינוי תקיף יותר למעשיו של חמאס.

שר הביטחון אהוד ברק אמר אתמול כי "הפעולה המבצעית נמשכת, ולצידה אנחנו עוקבים אחרי הניסיונות המדיניים". בביקור בבסיס חיל האוויר בפלמחים שמע ברק סקירות על מצב הלחימה ברצועת עזה, ביקר בטייסת מסוקי קרב ושוחח עם הטייסים.

"שמענו אתמול, ואנחנו מכבדים, את פנייתו של מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, ועוקבים כמובן גם אחרי הטיפול ביוזמה המצרית", הבהיר שר הביטחון, "אבל הלחימה כאמור נמשכת וצה"ל ממשיך להפעיל את כוחותיו".

ובתוך כך, גורמים בצה"ל העריכו אמש, כי המבצע בעזה יסתיים עד תחילת שבוע הבא. בצה"ל ובמערכת המדינית מבינים כי אסור שצה"ל יימצא בלחימה בזמן שברק אובמה ייכנס לתפקידו כנשיא ארה"ב - ביום שלישי הבא.

הגורמים מעריכים כי הפעולה תסתיים מתישהו בתחילת השבוע הבא. ייתכן וכי הלחימה תסתיים לחלוטין או לחלופים האש תופסק וכוחות צה"ל יישארו במקומם עם נסיגה מסודרת. במערכת הצבאית מקווים כי עד סוף השבוע הדיונים המדיניים בקהיר יניבו פרי ויתגבש הסכם בנוגע להפסקת הברחות הנשק בציר פילדלפי, עד סוף השבוע.