מפקד גדוד 101 נפצע קל בחילופי אש בצפון הרצועה

סגן-אלוף אבי בלוט, נפצע קל בחילופי אש עם מחבלי חמאס בצפון רצועת עזה. בתקרית, שאירעה בעת שהכוח ערך סריקות בבית מגורים, נפצעו בינוני שני קצינים ושני חיילים אחרים נפגעו קל. צה"ל תקף הלילה כ-60 יעדים של חמאס, בהם 35 מנהרות ששימשו להברחת אמצעי לחימה בדרום הרצועה ומבנה ששימש בית משפט בעזה

(1:51 דק')

כוחות צה"ל ברצועה המשיכו לפעול גם הלילה (רביעי) עם כניסת מבצע עופרת יצוקה ליומו ה-19. הכוחות הפגיזו כ-60 יעדים ברחבי הרצועה, ביניהם מטה המשטרה של חמאס, זירת מטענים, חמש נקודות ששימשו לשיגור רקטות וכ-35 מנהרות הברחה.

מפקד גדוד 101 בצנחנים, סגן-אלוף אבי בלוט, נפצע קל הבוקר בחילופי אש עם מחבלי חמאס בצפון רצועת עזה. בתקרית - שאירעה בעת שהכוח ערך סריקות בבית מגורים - נפצעו בינוני שני קצינים ושני חיילים אחרים נפגעו קל.

הערכה בצה"ל: המבצע יסתיים בתחילת השבוע הבא»
לבני: ישראל הבהירה כי תגן על עצמה»
הנחיות פיקוד העורף ומפת טווחי הרקטות»

עדי ראייה פלסטינים אמרו כי חיל האוויר הפציץ את בניין העירייה הישן בעיר עזה, אשר שימש בשנים האחרונות כבית משפט. עדי ראיה סיפרו כי המבנה העתיק משנת 1910 נהרס כליל, אולם לא היו דיווחים על נפגעים. מדובר צה"ל נמסר כי הדיווח נמצא בבדיקה.

במהלך היום ה-18 ללחימה, נפצעו שלושה חיילי צה"ל בפיצוץ בית ממולכד בצפון הרצועה, בהם מפקד מחלקה בחטיבת הצנחנים, סגן משנה אהרון קרוב שנפצע אנושות. קרוב, נשלח ללחימה בעזה יממה לאחר שנשא לאישה את את בחירת ליבו - צביה.

הפלסטינים מדווחים כי 42 בני אדם נהרגו אתמול במהלך פעילות צה"ל ברצועה. לדברי גורמי בריאות ברצועה מאז תחילת המבצע נהרגו יותר מ-940 פלסטינים ברצועה.

בתוך כך בחזית המדינית, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, צפוי לצאת מחר לפגישות מדיניות בקהיר על מנת לבדוק את האפשרויות השונות להגיע להפסקת אש. גלעד צפוי לדון בנושא הברחות הנשק לעזה דרך ציר פילדלפי, בדרישות ישראל לאבטחת האזור לאחר סיום הלחימה ברצועה ובתשובות חמאס ליוזמה המצרית.

הערכה: הפסקת אש בתחילת השבוע הבא

גורמים בצה"ל העריכו אמש כי המבצע בעזה יסתיים עד תחילת שבוע הבא. בצה"ל ובמערכת המדינית מאמינים כי אסור שהצבא יימצא בלחימה בזמן שברק אובמה ייכנס לתפקידו כנשיא ארה"ב - ביום שלישי הבא.

לדברי הגורמים ייתכן כי הלחימה תסתיים לחלוטין, או, לחלופין, האש תופסק וכוחות צה"ל יישארו במקומם עם נסיגה מסודרת. במערכת הצבאית מקווים כי עד סוף השבוע הדיונים המדיניים בקהיר יניבו פרי ויתגבש הסכם בנוגע להפסקת הברחות הנשק בציר פילדלפי.

גורמים מדיניים מעריכים כי סדר היום הדיפלומטי יכריע את המערכה. המתווה הישראלי לסיום המערכה בכפוף לשינויי משא ומתן קטנים כולל: הפסקת אש בתנאים מוסכמים, סיכומים חשאיים ברובם עם סידורי ביטחון חדשים בציר פילדלפי ובנתיבי ההברחות, הגעה להסכמות על פתיחת מעברים ונסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה.