ארה"ב: שר האוצר המיועד, גייתנר, לא שילם מסים

בעוד שבוע עם כניסת אובמה לבית הלבן, אמור טימותי גייתנר להתחיל לכהן כשר האוצר. אולם האיש שאמור להוביל את מאמציה של ארה"ב להשתקם מהמשבר הכלכלי, חשף היום כי לא שילם מסים בין השנים 2001-2004 בשל "טעות בתום לב"

טימותי גייתנר, מי שאמור לכהן כשר האוצר בממשלו של נשיא ארצות-הברית הנבחר ברק אובמה, הודיע הלילה (רביעי) כי הוא לא שילם מיסים בשווי 34,000 דולרים בין השנים 2001 ו-2004. מדובר בסיבוך של הרגע של הרגע האחרון פחות משבוע לפני השבעתו של אובמה.

מחומרים שפרסמה ועדת הכספים של הסנאט עולה כי גייתנר שילם חלק מהחוב בשנת 2006 לאחר שקיבל דו"ח ממס הכנסה, אולם את מרבית החוב שילם ימים ספורים לפני שאובמה הכריז על מינויו בחודש נובמבר האחרון.

יו"ר ועדת הכספים, מקס באוכוס, הביע תקווה שמינויו של גייתנר בכל זאת יאושר ביום ההשבעה. "מדובר בשגיאות שלא נעשו בכוונה, אלו היו טעויות בתום לב", אמר באוכוס בתום פגישה בדלתיים סגורות שקיימו כמה מחברי הוועדה עם גייתנר.

בתום הפגישה פרסמה הוועדה מסמך בן 30 עמודים המפרט בדיוק את טעויות המס שלו, כמו גם כיצד העסיק גייתנר עוזרת בית, אשר מסמכי ההגירה שלה לא היו בתוקף למש כמה חודשים בשנת 2005.

מנהיג הרוב בסנאט, הארי ריד, אמר כי מדובר ב"כמה תקלות קטנות" אשר אינן מדאיגות אותו. סנטורים רפובליקנים מוועדת הכספים , אשר עשויים להעלות קשיים בעקבות הגילוי, טרם התייחסו לידיעה.

דובר הבית הלבן הנכנס, רוברט גיבס, שב והדגיש את תמיכתו של אובמה בגייתנר: "הוא הקדיש את הקריירה שלו לארצינו ושירת בכבוד, בתבונה, וביחודיות. אסור ששירות זה יוכתם בשל טעויות בתום לב, אותם הוא תיקן מיד לאחר שנתגלו לו."