לבני לרייס: אל תבגדי בישראל

הדרמה מאחורי הקלעים של ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם לא הסתיימה עם הערותיו של ראש הממשלה אהוד אולמרט על מזכירת המדינה האמריקנית. כעת מתברר כי שרת החוץ הבהירה לרייס שאם ארה"ב תסכים לסוגייה מסוימת שהיתה במחלוקת, זו תהיה בגידה בישראל

(55 שניות)

"אל תבגדי בנו", כך אמרה שרת החוץ ציפי לבני לפני ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם בשבוע שעבר למזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס.

לפי הפרסום, באחת השיחות עם רייס הבהירה לבני כי אם ארה"ב תסכים לסוגייה מסוימת שהיתה במחלוקת עד לרגע האחרון זו תהיה בגידה בישראל.

מלשכת לבני נמסר כי "השרה לבני לא מתייחסת לנושאים האלה במונחים אישיים כאלה. מערכת היחסים בין המדינות מספיק חשובה כדי שדברים כאלה יישארו חשאיים. אין בכך כדי לאשר את הדברים".

יחסי ישראל ומזכירת המדינה האמריקנית עלו על שירטון כאשר ראש הממשלה, אהוד אולמרט מתח ביקורת קשה על תפקודה. אולמרט אמר כי החלטתה להימנע בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם היא "מבוישת". אולמרט סיפר כי ביקש בלשכה שישיגו לו את הנשיא ג'ורג' בוש.

ראש הממשלה טען כי הצליח לשכנע את הנשיא בוש לא להצביע בעד ההחלטה נגד ישראל במועצת הביטחון של האו"ם. עם זאת, דובר הבית הלבן, גורדון ג'ונדרו, שהתייחס היום לנושא אמר כי "ראיתי את הדיווחים והם לא מדוייקים".

רייס עצמה התייחסה לדבריו של אולמרט, ואמרה כי ההחלטה להימנע באו"ם היתה הצעד הנכון מבחינת ארה"ב. "איפשרנו למועצת הביטחון להמשיך לדבר על הנושא, אבל הפגנו את החששות שלנו", דברי רייס.