הערכה בצה"ל: המבצע בעזה יסתיים בתחילת השבוע הבא

למרות תחושה של תנופה מחודשת בלחימה בעזה ביום האחרון והתקדמות החיילים לתוך העיר עזה, בצה"ל מעריכים כי המבצע יסתיים עד תחילת השבוע הבא • הסיבה העיקרית: ישראל לא רוצה שצה"ל יימצא בלחימה בזמן שברק אובמה ייכנס לתפקידו כנשיא ארה"ב • בצה"ל מקווים כי עד סוף השבוע יתגבש הסכם במצרים בנוגע להסדרת נושא ההברחות לרצועה • בתוך כך, גורמים מדיניים סבורים כי הדיפלומטיה תביא לסיום של המבצע בקרוב

(1:32 דקות)

גורמים בצה"ל העריכו אמש (שלישי) כי המבצע בעזה יסתיים עד תחילת שבוע הבא. בצה"ל ובמערכת המדינית מבינים כי אסור שצה"ל יימצא בלחימה בזמן שברק אובמה ייכנס לתפקידו כנשיא ארה"ב - ביום שלישי הבא.

לבני: ישראל הבהירה כי תגן על עצמה»
קלינטון: נתמוך בישראל ובפלסטינים»
הנחיות פיקוד העורף ומפת טווחי הרקטות»

הגורמים מעריכים כי הפעולה תסתיים מתישהו בתחילת השבוע הבא. ייתכן וכי הלחימה תסתיים לחלוטין או לחלופים האש תופסק וכוחות צה"ל יישארו במקומם עם נסיגה מסודרת. במערכת הצבאית מקווים כי עד סוף השבוע הדיונים המדיניים בקהיר יניבו פרי ויתגבש הסכם בנוגע להפסקת הברחות הנשק בציר פילדלפי, עד סוף השבוע.

גורמים מדיניים מעריכים כי סדר היום הדיפלומטי יכריע את המערכה. המתווה הישראלי לסיום המערכה בכפוף לשינויי משא ומתן קטנים כולל: הפסקת אש בתנאים מוסכמים, סיכומים חשאיים ברובם עם סידורי ביטחון חדשים בציר פילדלפי ובנתיבי ההברחות, הגעה להסכמות על פתיחת מעברים ונסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה.

למרות ההערכות, הלחימה בעזה מתנהלת ללא הפרעה ואף מתגברת. הכוחות הקרקעיים מעמיקים את החדירה שלהם לתוך העיר עזה, בסיוע חיילי המילואים.

חיילי צנחנים פעלו במהלך היום בחלקים הצפוניים של העיר עזה. בשורה של התקלויות ותקיפות של חיל האוויר נהרגו, כך על פי צה"ל, 30 חמושי חמאס.

ובתוך כך, חלק מחיילי המילואים שגוייסו בצו 8 בתחילת הבמצע בעזה, שוחררו לחופשה קצרה. לא מדובר בשחרור סופי מהמילואים, אך ניתנה להם אפשרות לשוב הביתה להתרעננות. כמובן שאין בכך בכדי להעיד על התקדמות המבצע או תאריך סיומו.

עמוס גלעד יוצא למצרים בחמישי

ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, צפוי לצאת ביום חמישי הקרוב לפגישות מדיניות בקהיר על מנת לבדוק את האפשרויות השונות להגיע להפסקת אש ברצועת עזה, כך הודיע משרד הביטחון.

גלעד צפוי לדון בנושא הברחות הנשק לעזה דרך ציר פילדלפי, בדרישות ישראל לאבטחת האזור לאחר סיום הלחימה ברצועה ובתשובות חמאס ליוזמה המצרית.

מוקדם יותר, במהלך סיור בטייסת מסוקי קרב בבסיס חיל האוויר בפלמחים, אמר שר הביטחון כי "הפעולה המבצעית נמשכת, ולצידה אנחנו עוקבים אחרי הניסיונות המדיניים".

(1:14 דקות)