אובמה: המערכה בעזה הוכיחה כי יש לפעול מהר לשלום

בראיון לרשת ABC אמר נשיאה הנבחר של ארה"ב, כי יחל בקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים מייד עם כניסתו אל הבית הלבן • "אני מחויב לנסות ולשבור את הקיפאון שקיים כבר עשרות שנים", הבהיר אובמה • הוא התייחס גם לנושא האיראני ואמר כי מדובר ב"אחד האתגרים הגדולים" עבורו • "אני מודאג מתמיכתם בחיזבאללה ומתכנית הגרעין", הסביר

(2:50 דקות)

נשיאה הנבחר של ארצות הברית, ברק אובמה, אמר היום (ראשון) כי יחל בקידום תהליך השלום במזרח התיכון מייד עם כניסתו לתפקיד ב-20 בינואר. לדבריו, המערכה הנוכחית ברצועת עזה רק מוכיחה שיש לפעול בנושא מוקדם ככל הניתן.

בראיון לתכנית "השבוע עם ג'ורג' סטפנופולוס" של רשת ABC, אמר אובמה כי לארצות הברית כל כך חשוב לתווך ולהיות מעורבת בתהליך השלום, בגלל שהעבודה סביב העניין דורשת מעורבות של צד שלישי שכולם בוטחים בו, צד שרוצה לראות פיתרון הוגן וצודק. "זה הופך אותי למחויב יותר לנסות ולשבור את הקיפאון שקיים כבר עשרות שנים", הוסיף אובמה.

למרות הדברים, הנשיא הנבחר נמנע מלהגיב באופן מפורש למערכה שמנהלת ישראל ברצועת עזה. כשנשאל על המצב בדרום, אמר כי בוושינגטון יש ממשל מכהן והבהיר כי לא יתייחס לנושא כל עוד לא יכנס לתפקידו. כל שהסכים לומר היה כי הקורבנות בשני הצדדים "שוברים את לבו".

במהלך הראיון התייחס אובמה גם לנושא האיראני, ואמר כי "איראן הולכת להיות אחד האתגרים הגדולים ביותר עבורנו". הוא הוסיף, כי הוא מודאג מאוד מהתמיכה של איראן בחיזבאללה ומתכנית הגרעין של טהרן, שעלולה להביא לדבריו למירוץ חימוש במזרח התיכון.

"אנחנו ננקוט בגישה חדשה", אמר אובמה. "נשגר מסר לפיו אנו מכבדים את השאיפות של העם האיראני, אך נדגיש כי יש לנו ציפיות ברורות מאיך ששחקן בינלאומי צריך להתנהג. אנחנו נמצאים בהכנות לכך, וצופים כי נפעל במהרה".