התנאים לדחיית הבחירות: רוב של 80 ח"כים ונסיבות מיוחדות

למרות שבמפלגות הגדולות לא מעוניינים בדחיית הבחירות, בדקו ח"כים מהליכוד והעבודה מה התנאים שיצטרכו להתקיים כדי שמהלך כזה יצא אל הפועל. היועצת המשפטית של הכנסת הבהירה בתשובתה שגם אם יוחלט על דחייה "תקופת ההארכה תהא לתקופת המניעה בלבד"

בהמשך לבקשתם של חברי הכנסת גדעון סער (ליכוד) ושלי יחימוביץ (עבודה) פרסמה הערב (חמישי) היועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין, את התנאים לדחיית מועד הבחירות.

"על מנת שהבחירות לכנסת ה-18 יתקיימו במועד מאוחר מזה הקבוע להן כעת, ה-10.2.09, יש צורך בשני תנאים מצטברים: רוב של 80 חברי כנסת בקריאה השלישית, וכן קיומן של נסיבות מיוחדות המונעות עריכת בחירות בעיתן".

לדברי אלשטיין "תקופת ההארכה היא לתקופת המניעה בלבד, ולא תעלה על הזמן המתחייב מן הנסיבות המיוחדות".

כזכור, עוד כשהחל מבצע "עופרת יצוקה" הודיעו העבודה, קדימה והליכוד על הקפאת קמפיין הבחירות שלהן. ואולם, בדיקת חדשות nana10 העלתה כי במערכת הפוליטית ישנו רוב ברור נגד דחיית הבחירות.

כאמור, כבר מראשית המלחמה בעזה נשמעו לחשושים בדבר דחיית הבחירות לתאריך מאוחר יותר מה-10 בפברואר ואולם שלושת המפלגות הגדולות מתנגדות נחרצות למהלך כזה - אולי בשל התמיכה הרבה לה הן זוכות בתקופה זו.

סקר חדשות 10 שנערך אתמול העלה כי אם הבחירות היו נערכות בנקודת הזמן הזו, היה הליכוד מקבל 31 מנדטים, קדימה 27 והעבודה 16 מנדטים.ש"ס 11מנדטים, ישראל ביתנו 10, התנועה החדשה מרצ שבעה, ויהדות התורה חמישה מנדטים.