דיווח: האו"ם פועל לגיבוש החלטה מחייבת שתקרא להפסקת אש

סוכנות הידיעות "רויטרס" מצטטת דיפלומטים שאומרים כי המעצמות המערביות, ביחד עם מדינות ערב, מנסות להגיע לנוסח החלטה שיקרא לישראל להפסיק את המבצע מצד אחד, ולחמאס להפסיק את הברחות הנשק והירי לעבר ישראל מצד שני • מוקדם יותר דווח כי ההנהגה המדינית של חמאס בדמשק טוענת שהיוזמה המצרית-צרפתית להפסקת אש אינה ראויה • ישראל החליטה אתמול להמשיך את המבצע במתכונתו הנוכחית

ארצות הברית, בריטניה וצרפת פועלות לגיבוש החלטת או"ם מחייבת, שתקרא "להפסקת אש מיידית" ברצועת עזה, כך אמרו היום (חמישי) דיפלומטים בניו יורק לסוכנות הידיעות "רויטרס".

הודעה זו מגיעה בהמשך למאמציהן של מדינות ערב בימים האחרונים, לפרסם נוסח של החלטה הקורא באופן חד משמעי להפסקת הלחימה בעזה. ארצות הברית ובנות בריתה המערביות ביקשו לפרסם הודעה נשיאותית, שאינה מחייבת, ואולם מדינות ערב לחצו להישג משמעותי יותר - ועל פי דיווח זה הצליחו.

"אנו מבקשים לגבש החלטה שתכלול קריאה להפסקת אש מידיית, פעולה להפסקת הברחת הנשק ופתיחת המעברים" - אמר דיפלומט זר לסוכנות הידיעות "רויטרס".

אונר"א: צה"ל הרג נהג משאית סיוע, נשעה פעילותינו בעזה »
פרס: לא יעלה על הדעת לפתוח את המעברים לעזה »
מפת טווחי נפילת הרקטות והנחיות פיקוד העורף »

לבני: המאבק לא יכול להסתיים בהסכמים עם הטרור

ובתוך כך, שרת החוץ ציפי לבני אמרה בנאום תקיף שנשאה בפני שגרירים זרים כי "המבצע הזה צריך להבהיר לחמאס את המסר שהמשוואה השתנתה – עד עכשיו תקפו אותנו ועכשיו הם מבינים שכשתוקפים אותנו אנחנו מגיבים ולא נקבל מצב שאזרחינו מותקפים".

השרה הוסיפה כי "בזמן שאנחנו מדברים יש דיונים במועצת הביטחון ובמקומות אחרים. דבר אחד חייב להיות ברור לכולכם - המאבק הזה הוא נגד הטרור והוא לא יכול להסתיים בהסכמים איתו".

ובינתיים, הן ישראל והן חמאס דחו את המתווה המצרי-צרפתי להפסקת אש. הנהגת חמאס בדמשק סבורה שמדובר ביוזמה "לא ראויה". בישראל דנו אתמול שרי הקבינט ארוכות בהצעה, ובתום הדיון הודיעו, כי הוחלט על המשך המבצע הקרקעי במתכונתו הנוכחית - תוך כדי בחינת ההצעות להפסקת האש.

במקביל, יצא היום ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, לשיחות במצרים, ככל הנראה על מנת לקדם את המגעים להפסקת אש. במסגרת הביקור במצרים, יבדוק גלעד את הנכונות המצרית להפעיל מנגנונים חדשים שיטפלו בהברחות אמצעי הלחימה לעזה.

ובתוך כך, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נועד היום עם קנצלרית אנגלה מרקל. סרקוזי הודיע בשם שניהם כי צרפת וגרמניה מבקשות לנקוט יוזמה משותפת כדי לקדם את השלום במזרח התיכון, אולם לא פירט מה בתוכניתם לעשות.