ארה"ב: חשש ממתקפות טרור בטקס ההשבעה של אובמה

בעוד שברק אובמה נערך בימים אלו לכניסתו לבית הלבן, אנשי השירות החשאי מוטרדים מטקס ההשבעה ההולך וקרב שעלול למשוך אליו מתקפות טרור. דו"ח פנימי של האף.בי.איי מפרט את התרחישים אליהם יש להיערך

טקס השבעתו של נשיא ארה"ב הנבחר ברק אובמה בעשרים בינואר מהווה יעד אטרקטיבי עבור טרוריסטים אמריקנים ואחרים, אולם למודיעין האמריקני אין התרעות על איומים ספציפיים. כך עולה מדו"ח של הבולשת האמריקנית בשיתוף עם המחלקה לביטחון המולדת שהגיע לידי סוכנות הידיעות אסושייטד פרס (AP).

מהמסמך עולה כי החשיפה הגדולה לה צפוי לזכות האירוע, כמו גם נוכחותם של אישים רמי דרג והחשיבות שבהשבעתו של נשיא שחור ראשון חושפות את הטקס לניסיונות התקפה.
התרחישים אשר מדאיגים ביותר את המומחים, על פי הדו"ח, הם שימוש במטען נפץ מאולתר, סיטואציה של בני ערובה, או מחבל מתאבד שיגיע למקום.

האיום הגדול ביותר עימו יאלצו להתמודד אנשי האבטחה הוא תרחיש "הזאב הבודד", פושע אשר פועל בלי להשתייך לקבוצה מסוימת ולרוב מבלי שקיבל הוראות מארגון כלשהו. עד כה דווח על כמה איומים מצד "זאבים בודדים" כאלו, אולם לאף אחד מהם לא הייתה תכנית פעולה מחושבת, נאמר בדו"ח.

על-אף שהאבטחה תהיה הדוקה סביב גבעת הקיפטול שם תיערך ההשבעה, גורמי המודיעין חוששים גם כי בתי מלון, מסעדות, כבישים, והתאספויות המוניות שונות באזור עלולים להוות יעד למתקפה כלשהי.

השר לביטחון המולדת, מייקל צ'רטוף, הסביר כי סידורי האבטחה בטקסי השבעה נהיו מחמירים יותר מאז פיגועי האחד-עשר בספטמבר. "אני חושב שזו תהיה האבטחה הרבה ביותר שהייתה באיזשהו טקס השבעה אי-פעם, למיטב ידיעתי", אמר צ'רטוף.

לדבריו, לא נאסף מידע מודיעיני אשר מצביע על תכניות של ארגוני טרור לתקוף במהלך האירוע. "עבדנו קשה מאוד כדי לאתר כל דבר שעלול להוות איום אמין ומיידי, או מתמקד ישירות בטקס ההשבעה".

בתוך כך, השירות החשאי, אשר אחראי על כל מערך האבטחה של האירוע, הודיע היום כי הגשרים אשר מובילים לבירה וושינגטון, כמו גם שטח של כ-9 קמ"ר בעיר התחתית, יהיו סגורים לתנועה במהלך יום ההשבעה.