הערכה בישראל: המצרים ידחו את הצעת סרקוזי

גורמים מדיניים בירושלים מעריכים כי מצרים תדחה את תכניתו של ניקולא סרקוזי, נשיא צרפת, להציב כוח בינ"ל בציר פילדלפי • לטענת הגורמים מצרים תראה בזה פגיעה בריבונות שלה, וככל הנראה גם חמאס יסרב להצעה • סרקוזי במצרים כדי לבחון את האפשרויות להפסקת אש עם הנשיא המצרי • הלילה תתכנס מועצת הביטחון של האו"ם לדון במצב

(דקה)

גורמים בישראל מעריכים הערב (שלישי) כי נשיא מצרים יסרב להצעתו של נשיא תרפת, ניקולא סרקוזי, להציב כוח בינ"ל בציר פילדלפי, על מנת לעצור את ההברחות מסיני לעזה.

סרקוזי נמצא במצרים ואמור להיפגש עם הנשיא מובארק על מנת לדון באפשרויות של הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס. בקהיר לא יסכימו להציב כוח בינלאומי בגבולם, זה עלול לפגוע בריבונות שלהם, וקרוב לוודאי שגם חמאס לא יסכים לכך, לאור העובדה כי במסגרת ההצעה מוצע גם לבצע פטרולים ימיים מול חופי עזה כדי למנוע הברחות דרך הים.

בשורה התחתונה, אומרים גורמים בירושלים, "יש תחושה שהמצרים לא ממהרים ולא ממש איכפת להם שאנחנו נמשיך להלום בחמאס. בינתיים זה ייקח עוד קצת זמן".

גורם המקורב לנשיא צרפת אמר כי עדיין לא הוחלט על גודלה או על הרכבה של משלחת הכוח הבינ"ל. לטענתו הרעיון דומה להחלטה 1701 שיושמה לאחר סיום מלחמת לבנון השנייה. בעקבות הפסקת האש הוצב כוח בינ"ל בדרום לבנון, שמטרתו היא מניעה מחיזבאללה להתחמש.

מוקדם יותר אמר הנשיא הצרפתי כי הפסקת אש בין ישראל לחמאס ברצועת עזה "אינה רחוקה". הוא הוסיף כי "אני משוכנע שיש פתרונות למצב. אנחנו לא רחוקים מלהגיע אליהם. מה שאנו צריכים זה שאחד הצדדים יבין שעלינו ללכת לכיוון של הפסקת אש ואז הכל ילך חלק יותר". סרקוזי צפוי להיפגש בשארם-א-שייח עם נשיא מצרים חוסני מובארק, לפגישה נוספת, והשניים ימשיכו לדון בהסכם רגיעה מחודש.

סרקוזי: על סוריה לסייע לחמאס

מוקדם יותר ביקר סרקוזי בדמשק שם נפגש עם הנשיא הסורי בשאר אסד. "אני מכיר את החשיבות של סוריה באזור הזה ואת השפעתה על מספר שחקנים", אמר סרקוזי במסיבת עיתונאים משותפת עם אסד, תוך שהוא רומז לקשר בין דמשק לחמאס. "אין לי כל ספק שהנשיא בשאר אל-אסד יפעיל את כל כובד משקלו כדי לשכנע כל אחד לחזור לשקט".