סרקוזי לאסד: הפעל את השפעתך על חמאס

נשיא צרפת הגיע לדמשק ופנה לנשיא הסורי כדי שיסייע בקידום הפסקת אש בדרום. "אני מכיר את השפעתה של סוריה, ואין לי ספק שאסד יפעיל את כל כובד משקלו", אמר סרקוזי והבהיר כי הפסקת ירי הרקטות מרצועת עזה הוא תנאי הכרחי לשקט. אסד השיב: "יש לשים קץ לטרגדיה ההומניטרית בעזה, ישראל מבצעת פשע מלחמה"

אחרי שביקר אתמול במצרים, בישראל וברשות הפלסטינית, ממשיך היום (שלישי) נשיא צרפת ניקולא סרקוזי במסע הדילוגים שלו במזרח התיכון, כדי לקדם את היוזמה הצרפתית להפסקת אש בת 48 שעות בין ישראל לחמאס בדרום. בשעות הצהריים נועד סרקוזי עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, וקרא לו לפעול לקידום הפסקת האש. אסד אמר מצידו, כי פעולות צה"ל בעזה הן פשע מלחמה.

הבוקר: יותר מ-30 רקטות לעבר ישובי הדרום
אולמרט לסרקוזי: לא נסבול ירי מעזה
הוראות פיקוד העורף ומפת טווחי הרקטות

"אני מכיר את החשיבות של סוריה באזור הזה ואת השפעתה על מספר שחקנים", אמר סרקוזי במסיבת עיתונאים משותפת עם אסד, תוך שהוא רומז לקשר בין דמשק לחמאס. "אין לי כל ספק שהנשיא בשאר אל-אסד יפעיל את כל כובד משקלו כדי לשכנע כל אחד לחזור לשקט".

סרקוזי קרא לנשיא הסורי לפעול מאופן מיידי ואמר: "יש להפעיל לחץ על כל הצדדים המעורבים, כולל חמאס, כדי לנצור את האש ולהשיב את השלום. סוריה חייבת לעזור לנו לשכנע את חמאס לבחור את קול ההגיון והשלום".

עם זאת, נשיא צרפת הוסיף כי לא ניתן יהיה לחזור למצב שהיה לפני תחילת המבצע "עופרת יצוקה", והבהיר כי ירי הרקטות לעבר ישראל חייב להיפסק. "לחזור לסטטוס קוו כפי שהיה קודם - לא מקובל מבחינת שני הצדדים", אמר סרקוזי. "ישראל רוצה להבטיח את ביטחונה והפלסטינים בעזה רוצים את פתיחת המעברים. אנחנו חייבים להחליף את רוח האלימות ברוח השלום בעזה".

אסד אמר כי הוא מסכים לדבריו של סרקוזי, לפיהם יש לשים קץ ל"טרגדיה ההומניטרית בעזה", אך לא הזכיר את ירי הרקטות מהרצועה. הנשיא הסורי תקף את ישראל ואמר כי "מה שקורה בעזה זה פשע מלחמה". לדבריו, ישראל לא תצליח להביס את חמאס.