מועצת הבטחון: דיונים ליליים על הפסקת אש בעזה

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הלילה בניו יורק לדיון מיוחד בלחימה בעזה. לפני הדיון יוועד נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש בבית הלבן עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, התומך בהפסקת אש מיידית בעזה

(37 שניות)

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הלילה (שלישי) בניו יורק לדיון מיוחד בלחימה בעזה. לפני הדיון יוועד נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש בבית הלבן עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון וישמע את עמדתו שלפיה יש להכריז על הפסקת אש לאלתר. האו"ם פרסם היום הערכה לפיה נהרגו 500 פלסטינים במבצע, רבע מתוכם אזרחים.

בדיון הערב צפויה לוב לקדם את יוזמתה להפסקת אש שמניעיה הומניטריים, אך לדברי גיל תמרי , שליחנו לוושינגטון , ארה"ב צפויה לעקב כל החלטה מחייבת בעניין.

מזכ"ל האו"ם ייוועד היום גם עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ובמקביל יגיעו לניו יורק שרי החוץ הערביים שיישתתפו בכינוס המיוחד של מועצת הביטחון. מוקדם יותר אמר שר החוץ לשעבר של מצרים, עמרו מוסא כי "הלחימה חייבת להיפסק. ישראל לא פוגעת החמאס. 40% מהנפגעים הם אזרחים, ילדים וילדות, נשים וקשישים".

לוב תנסה לקדם בדיון את יוזמתה להפסקת אש על בסיס הומניטרי, אולם ארצות הברית צפויה לעקב כל החלטה מחייבת בעניין.

ביום ראשון אמר ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ ארדואן, כי חמאס סומכת על מדינתו וכי טורקיה תעביר את דרישות חמאס למועצת הביטחון של האו"ם הכוללות את הפסקת התקיפה הישראלית והסרת המצור מעל עזה.

עם תחילת מבצע "עופרת יצוקה", תקף ארדואן את ישראל וכינה את הפעולה "פשע נגד האנושות".
בנוסף הודיע ראש הממשלה כי סוריה הפסיקה זמנית את המשא ומתן העקיף עם ישראל בעקבות היציאה למבצע. לדבריו, התקיפה הישראלית בעזה היא "מכה ליוזמת השלום, בעוד שארצו משקיעה מאמצים רבים למענו".