צרפת: מכונית תופת פגעה בבית כנסת בטולוז

מכונית עם פצצת דלק פגעה בדלת המבנה לאחר שנדחפה על ידי מכונית אחרת. אש פרצה במקום אולם למרבה המזל 12 האנשים ששהו בבית הכנסת הצליחו להימלט ללא פגע

(30 שניות)

מכונית תופת התפוצצה הלילה (שלישי) סמוך לבית כנסת בעיר טולוז שבצרפת. כתוצאה מהפיצוץ פרצה אש ונזק נגרם למבנה, אך לא דווח על נפגעים בארוע.

בשעת הפיצוץ היו בארוע 12 אנשים, והם הצליחו להימלט ולהיחלץ ללא פגע. במהלך הארוע עלתה אחת המכוניות באש ואז נדחפה על ידי המכונית השנייה לעבר דלת בית הכנסת.

כוחות משטרה שהגיעו למקום מצאו פצצות דלק שלא התפוצצו במכונית שלא הוצתה. השוטרים פתחו בחקירת הארוע אך טרם בוצעו מעצרים.

עדיין לא ברור האם הפגיעה בצרפת קשורה לפעולת צה"ל בעזה, אך המחאה בארה"ב גברה בשבוע שעבר כאשר בקבוק תבערה הושלך לעבר בית כנסת בעיר שיקגו, וגרם נזק קל למבנה, ובניו יורק ובלונדון התקיימו צעדות נגד פעילות צה"ל.

קונוסלית ישראל בעיר, אורלי גיל, הגיעה למקום בכדי לבחון את הנזק ולהתייעץ עם גורמי המשטרה המקומית לגבי המשך הטיפול בתקרית. "ישראל היא מדינה דמוקרטית כמו ארה"ב ואפשר למחות נגד מדיניותה, אך זאת לא הדרך." אמרה גיל לכתבים מקומיים.

בהפגנות נגד פעילות צה"ל השתתפו אמש מאות בני אדם בערים ניו יורק וסן פרנסיסקו. המחאה בניו- יורק חצתה את השדרות השישית והשביעית, ובמהלכה הניפו המפגינים דגלים פלסטינים ודרשו להפסיק את התוקפנות הישראלית ברצועה שגובה את חייהם של אזרחים חפים מפשע.

נשיא צרפת נועד עם אולמרט

בתוך כך, נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, נועד אמש עם ראש הממשלה אהוד אולמרט בנושא הלחימה בעזה והדיונים הצפויים במועצת הביטחון, שצרפת היא הנשיאה התורנית שלה.

אולמרט ביקש מהנשיא הצרפתי למנוע החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם בנושא הפסקת אש, וביקש להעביר את המסר כי ההחלטות בעניין לא צריכות להיות במועצת הביטחון וכי אי אפשר להשוות בין ישראל לחמאס.

לדברי אולמרט, תוצאת המבצע של צה"ל חייבת להיות לא רק שחמאס יפסיק לירות אלא גם שהוא לא יוכל לירות. הוא הוסיף כי מטרת הפעולה שהוגדרה אינה לחסל את שלטון חמאס, למרות שישראל מסוגלת לעשות גם את זה.

"ישראל לא מוכנה לסבול ירי לעבר תושביה. החמאס הוא חלק מציר שאיראן מרכיבה ראשית בו, והקשר בין חמאס לאיראן הוא קשר ברור ומובהק. אי אפשר לתת לישות טרוריסטית להשתלט על אזור ולאיים על תושבי ישראל", אמר אולמרט.

סרקוזי הביע הבנה מלאה לצורך של ישראל להפסיק את הירי ולמנוע את התעצמות חמאס, אך עם זאת הביע את דאגתו מהמצב ההומינטרי ברצועה ומפגיעה הנגרמת לחפים מפשע.