בוש קרא להפסקת אש, אך הבהיר: רק חמאס אשם במצב

לראשונה מאז הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועה, התייחס הנשיא האמריקני למצב בדרום ואמר: "אני מבין את תשוקת ישראל להגן על עצמה". בוש תקף את חמאס ואמר: "במקום לדאוג לתושבים, חמאס החליט להשתמש בעזה כדי לירות רקטות"

"אני מבין את התשוקה של ישראל להגן על עצמה" - כך אמר הערב (שני) נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, בהתייחסות הראשונה ללחימה בדרום מאז הכניסה הקרקעית של צה"ל לתוך רצועת עזה. בוש הבהיר, כי כל הפסקת אש בין הצדדים תהיה חייבת לכלול את הפסקת ירי הרקטות לעבר ישראל.

הנשיא האמריקני הביע את דאגתו מהמצב ההומניטרי ברצועת עזה, אך האשים במצב את חמאס. "המצב בעזה נגרם על ידי חמאס", הבהיר בוש. "במקום לדאוג לתושבים, חמאס החליט להשתמש בעזה כדי לירות רקטות על מנת להרוג ישראלים חפים מפשע. ישראל החליטה באופן ברור להגן על עצמה ועל תושביה".

למרות דבריו החריפים נגד חמאס, קרא הנשיא לצדדים להגיע להפסקת אש. עם זאת, אמר בוש כי לא תיתכן הפסקת אש בה ימשיכו החמושים הפלסטינים בירי הרקטות לעבר ישובי הדרום.

מחלקת המדינה האמריקנית מנסה לקדם בימים האחרונים הסכם הפסקת אש הכולל שלוש נקודות עיקריות: הפסקת הירי לעבר ישראל, פתיחת המעברים ונושא מנהרות ההברחה בגבול בין מצרים לרצועה.

"אנחנו עושים עבודה רבה סביב שלושת האלמנטים הללו", אמר הערב דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק. לדבריו, מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, שוחחה על המתווה עם מספר מנהיגים בעולם ועם מי שתחליף אותה בתפקיד, הילרי קלינטון.

לבני לבלייר: נילחם מול חמאס, נקיים דיאלוג עם המתונים

שרת החוץ, ציפי לבני, נפגשה היום בירושלים עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר. "הקוורטט קבע תנאים ברורים להכרה בחמאס וחמאס לא פועל על פיהם. חמאס שפועל נגד הקוורטט הוא אותו חמאס שמפעיל טרור נגד אזרחי ישראל", אמרה לבני לבלייר.

"כדי שהמצב באזור יירגע, אנחנו צריכים להראות נחישות בלחימה נגד הטרור, וזה מה שאנחנו עושים עכשיו. מול טרור החמאס ישראל נלחמת ועם המתונים באזור היא רוצה לקיים דיאלוג. כדי שיהיה כאן אופק מדיני - אנחנו צריכים להילחם בטרור".

בלייר הגיב לדבריה של לבני ואמר: "שלום יכול לבוא כשיש שקט באזור. זהו זמן רגיש, ונעשה כל שנדרש על מנת להביא את השקט הדרוש לאזור הזה".