גורם מדיני בכיר: חמאס קיבל מכה קשה, אך טרם הגענו להישג הנדרש

בערב בו נכנסו הכוחות הקרקעיים של צה"ל לתוך רצועת עזה, אומר הגורם כי הפצצות חיל האוויר הצליחו מעבר למצופה. לדבריו, ישנן מספר יוזמות להפסקת אש, אך אין כרגע על השולחן אף הצעה קונקרטית. עוד אמר, כי גיוס המילואים נעשה כדי להיערך להסלמה אפשרית ביהודה ושומרון ובצפון

"המכה האווירית של צה"ל הצליחה יותר ממה ששיערנו - חמאס קיבל מכה קשה" – כך אמר הערב (שבת) גורם מדיני בכיר, אולם דאג לסייג מעט את דבריו: "במסגרת אסטרטגיית ההישג, עדיין לא הגענו להישג הנדרש".

הגורם התייחס גם ליוזמות השונות להפסקת אש בין ישראל לחמאס ואמר כי "ישנן יוזמות מדיניות, אך אף אחת מהן כרגע לא הבשילה לכדי קוהרנטיות ומסלול דיבור עם חמאס. אנחנו לא יודעים על כך שמישהו הגיע להבנות עם חמאס".

לדבריו, הממשל האמריקני מעורב בנעשה בעזה. "יש מעורבות אמריקנית גבוהה", סיפר הגורם המדיני הבכיר. "היינו במהלך השבוע בקשר עם האמריקנים. הם ניסו להניע מהלך - הנשיא בוש דיבר בנאומו על שיחות עם המלך הסעודי, המלך ירדני, נשיא מצרים וראש הממשלה אולמרט. האמריקנים עובדים בציר הזה, אך עד לרגע זה אין על השולחן הצעה קונקרטית".

הגורם המדיני התייחס גם לתהליך קבלת ההחלטות בקבינט. "אנו מעוניינים להשיג את הישגינו כפי שנקבעו בישיבת הקבינט וממשיכים בתכנית הצבאית בדיוק כפי שאישר הקבינט. הקבינט היה מודע גם ביום רביעי, אז אושרה לראשונה הפעולה, על שלב הפעולה שמתרחש היום. הובטח לשרים באותו מעמד שלקראת תחילת השלב הקרקעי יתכנס דיון קבינט נוסף להחליט על ביצועה.

"ביום חמישי מיקד ראש הממשלה את הדיונים של השלישייה (אולמרט, ברק ולבני, ר"ל) יחד עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וגורמים בכירים נוספים, על מנת להחליט על ביצוע השלב הזה. הדיונים נמשכו עד השעה ארבע לפנות בוקר והתחדשו בשעה 11 בבוקר יום שישי.

"לאחר שהשלישייה הגיעה למסקנה שאנחנו ממשיכים בפעולה קרקעית, הוחלט לכנס קבינט. היה זה כינוס חשאי, והשרים נקראו להגיע לקריה בתל אביב. הצבא הציג את המלצתו והרמטכ"ל הציג את הפעולה. השרים ערכו דיון ארוך. שרי ש"ס יצאו לפני כניסת השבת, ובסופו של דבר עשרה הצביעו בעד ושניים נמנעו – השרים ישי וחיים רמון, שהתנגד בשל אי הגדרת היעד של מיטוט חמאס".

על גיוס המילואים אמר הגורם המדיני הבכיר כי הוא נעשה כדי להיערך להסלמה גם בצפון וביהודה ושומרון. "גזרת יהודה ושומרון מטרידה כעת יותר מאשר גזרת הצפון", אמר הגורם. "אנו לא רוצים שחזית עזה תגלוש לחזית אחרת. לישראל אין רצון לנהל עכשיו חזית נוספת, אך אנו ערניים ודרוכים ליוזמות אחרות שיכולות לבוא.

לסיכום אמר הגורם, כי "לכוחות הביטחון יהיה את מרחב הזמן לבצע את פעולותיהם, ולפעול כדי להשיג את היעדים אליה הם יצאו".