אלפים הפגינו בסכנין נגד פעולת צה"ל

האירוע נערך ביוזמת התנועה האיסלאמית וועדת המעקב של ערביי ישראל. ח"כ מוחמד ברכה מסיעת חד"ש: "הפגנת ההמונים היא עוד צעד חשוב שאנחנו מתגאים בו"

(33 שניות)

אלפי בני אדם קיימו היום (שבת) בעיר סכנין הפגנת מחאה גדולה נגד פעילות צה"ל ברצועת עזה, ביומו השמיני של מבצע "עופרת יצוקה". האירוע נערך ביוזמת התנועה האיסלאמית וועדת המעקב של ערביי ישראל.

שני פצועים קל מפגיעה ישירה בבניין באשדוד >>
שני בכירי חמאס חוסלו בעזה >>
הנחיות פיקוד העורף ומפת טווחי הרקטות >>

יושב ראש סיעת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי "הפגנת ההמונים המתקיימת כעת בסכנין היא עוד צעד חשוב שאנחנו מתגאים בו, והוא בא כשלב מתקדם למחאת האוכלוסייה הערבית וכוחות השלום הדמוקרטים כנגד הטבח המתמשך נגד העם הפלסטיני בעזה".

לדבריו, "ההפגנה הזו היא תשובה לאלה שמהמרים על המוטיבציה של האוכלוסייה הערבית להביע את עמדתה האיתנה נגד מנטליות הכיבוש והגזענות. אנחנו כאן, תמיד נהיה כאן, עד שהמנטליות הזו ואלו שמיישמים אותה תעבור מההיסטוריה".

יושב ראש "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, תוקף בחריפות את מארגני ההפגנה בסכנין נגד פעולת צה"ל ברצועה. לדברי ליברמן, "בדיוק כפי שממשלת ישראל יודעת שלא ניתן להפסיק את המבצע בעזה עד למיגור כוחו של חמאס, כך צריך לפעול נגד אזרחי ישראל שאינם נאמנים למדינה".

עוד אמר יושב-ראש "ישראל ביתנו", כי ההפגנה בסכנין מוכיחה פעם נוספת כי נאמנותם של ערביי ישראל נתונה לחמאס ולאלו שרוצים בהשמדת המדינה.

הערב מתוכננת בתל אביב הפגנה של פעילי שמאל נגד מבצע "עופרת יצוקה". המפגינים מתכננים להתאסף בשעה 18:30 בכיכר רבין בעיר ומשם לצעוד לרחבת הסינמטק, שם ינאמו חלק מהמשתתפים.

מהשעה 17:00 בערב ייסגר לתנועה רחוב אבן גבירול בקטע הכביש שבין הרחובות אלרוזורוב וקרליבך. במשטרה קוראים לציבור להמנע מלהגיע לאיזור ברכב ולהשתמש בתחבורה הציבורית.

מנגד מתארגנת הפגנה בתמיכה במבצע ברצועת עזה ובהזדהות עם תושבי יישובי הדרום.

השבוע: הפגנה סוערת באום אל-פאחם

גל המחאות של ערביי ישראל ברחבי הארץ החל כבר עם תחילת המבצע. ביום שני יצאו אלפי בני אדם להפגנות, שחלקן הידרדרו לאלימות. יותר מ-20 בני אדם נעצרו.

ההפגנה הסוערת ביתר התקיימה בצומת אום אל-פאחם, בכניסה לעיר. עשרות צעירים התפרעו ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון שהוזעקו למקום, והשיבו באמצעים לפיזור הפגנות כגון רימוני הלם וגז מדמיע. כמה ממכובדי העיר, בהם ראש העירייה חאלד חמדן, הגיעו למקום כדי להרגיע את הצעירים המתפרעים. שני אזרחים ישראלים שניסו להיכנס אל העיר הותקפו על ידי תושבי המקום ונפצעו קל. המשטרה חילצה את השניים ופתחה בחקירה.

כמו כן, הפגינו אלפי ערבים-ישראלים גם במקומות נוספים, בהם פוריידיס, כפר קנא, משהד, טירה, קלאנסווה וג'לג'וליה. יש לציין, כי חלק מההפגנות התקיימו ברישיון. גם בחיפה יצאו כ-400 בני אדם להפגין נגד פעולת צה"ל בעזה.

במהלך הארוע עצרה המשטרה יותר מ-23 מפגינים צעירים בגין הפרת סדר. מן המשטרה נמסר, כי בכלל המחוזות נערכים להמשך הפרות הסדר בימים הקרובים. "המשטרה תשתמש ביד קשה כנגד המפגינים ותתנהג באפס סבלנות להפגנות שלא קיבלו רישיון".