חשיפה: יומן העבודה של שאול מופז

בבחירות המקדימות בקדימה הפכה עבודת השטח המרשימה של מטה מופז כמעט למיתוס. מסמך מפורט שהגיע לידי פרשננו רביב דרוקר, חושף את סודות עבודת השטח הזאת ואת הדרך להגיע אל הפעילים

שאול מופז השתית את הפריימריז שלו על הרבה עבודת שטח. מסמך שנפל לידי חדשות 10 מספק הצצה נדירה לדרך בה נעשתה העבודה.

מדובר במסמך פנימי של מטה מופז. אנשי שר התחבורה ריכזו עבורו את יומן המשימות שלו לקראת הפריימריז. היומן מסודר כמו פירמידה צבאית - לכל עיר יש מח"ט - ראש הפוקדים ומתחתיו מג"דים - פוקדי משנה, אליהם אמור מופז להתקשר ולדרבן. המסמך אפילו ממליץ לשר מה להגיד למג"דים. היומן נועד לסייע למופז להפוך את שיחות הדרבון שלו, לשיחות כאילו אינטמיות.

אבל, יומן המשימות מסביר גם במידה רבה על מה נשען הישגו של שר התחבורה בפריימריז. לפי המסמך המח"ט ברמת גן לדוגמא, הוא עזרא נחום סמנכ"ל העירייה. המג"דים הם עובד באגף התברואה בעירייה, עובד במחלקת ספורט בעירייה עובד מחלקת המים, סגן מחלקת החנייה - אין לזה סוף.

לפחות 15 פוקדי משנה עובדים בעירייה או בקשר צמוד אליה. אם כל המג"דים האלה גם פקדו עובדים בעירייה, האם עיריית רמת גן בכלל עבדה ביום הפריימריז? מופז גם ניצח ברמת גן - 60% לו
34% ללבני.

מופז מיקד את עיקר המאמץ שלו ברשויות המקומיות והמאמץ השתלם. 11 מעובדי עיריית ראשון לציון הם פוקדים מרכזיים שלו על פי המסמך, ויש עובדי עירייה רבים גם, בנתניה שוהם אשקלון, חיפה ועוד.

במהלך הקמפיין מופז הואשם לא פעם שהוא מנצל את כוחו כשר התחבורה כדי לגייס מתפקדים. מופז טען שזה ספין של אנשי לבני. אבל, אבי אטיאס ועובדי נמל אילת שכפופים לשר ומנהל אגף מטענים באל על, וסימו בניטה פוקד מרכזי באשקלון, שתוך כדי הקמפיין מונה על ידי שר התחבורה לדירקטור בנמל אשדוד - כולם מופיעים ברשימה של מופז.

יש עוד שם מעניין ברשימה - פיני יעקובי מנכ"ל חברת מנורה. מנורה, לא חברת הביטוח, קשורה בחוזים רבים עם משרד התחבורה. המסמך מציין כי יעקובי פקד עובדים מהפזורה.

גדוד הפוקדים אמור להביא את מתפקדי קדימה לקלפי אבל הפוקדים עצמם אין קשר לקדימה. בוריס גיטרמן, המח"ט של מופז באשדוד אחראי למאות מתפקדים, רובם עולים חדשים. כדי לדעת למי להצביע חלקם קיבלו את הפתק של מופז מחוץ לקלפי. באשדוד יש פוקד בשם יוסי אסולין, לפי המסמך הוא צריך את מופז בנושא כביש חוצה ישראל. במסמך כתוב כי "השר רק יגיד שהנושא בראש שלו והוא מטפל בנושא". המסמך גם מציין פוקדים שהם בכלל אנשי ליכוד מובהקים.

אחראי הבחירות טענו אנשי מפוז שגנבו להם את הניצחון. על פי היומן נראה שאם לא היו גונבים, הם היו צריכים לתת הרבה מאוד הסברים.

תגובת מופז: מבדיקה שנערכה, עולה כי מדובר ביוזמה מקומית ופרטית של מספר אנשי מטה שנגנזה. השר מעולם לא ידע על קיומו של הנייר, כאמור, הוא לא הגיע לידיו ובוודאי שלא נעשה בו כל
שימוש.

פיני יעקובי, מנכ"ל חברת מנורה: לא פקדתי עבור מופז והוא לא התקשר אלי.

עו"ד יוסי אסולין: אין לי בעיה עם כביש חוצה ישראל ולא ביקשתי סיוע של השר.

רביב דרוקר: ברור שמופז לא המציא את השיטה וברור שהרבה אנשים יגידו שכולם עושים את זה. השאלה היא שאלת ההוכחה. יש הבדל בין לדעת שזה קורה לבין לראות את זה. והדבר השני, שעל פי מה שאנחנו יודעים, המתחרה שלו, ציפי לבני, לא הייתה מעורבת בדברים האלה.