בוש: אכנס פסגה בינלאומית להתמודדות עם המשבר הכלכלי

הנשיא האמריקני הודיע על ההחלטה בתום פגישה עם נשיא צרפת ונשיא הנציבות האירופית • "חיוני שנעבוד יחד כי אנחנו נמצאים במשבר הזה יחד", אמר בוש • "עלינו להבטיח שהמשבר הזה לא יחזור על עצמו" • סרקוזי: "זהו משבר חובק עולם ואנחנו חייבים למצוא פיתרון כלל עולמי"

(45 שניות)

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הודיע הלילה (שבת) כי יארח בקרוב פסגה בינלאומית בנושא המשבר הכלכלי העולמי. בוש אמר את הדברים בתום פגישה שקיים באתר הנשיאותי בקמפ דייויד עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ונשיא הנציבות האירופית חוזה מנואל ברוסו.

בתום הפגישה, פרסמו השלושה הודעה משותפת, בה נאמר כי בכוונתם לקיים מספר ועידות, שיתקיימו אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-4 בנובמבר. המטרה, על פי ההודעה, היא להביא לרפורמה, הדרושה כדי למנוע מיתון ולהבטיח צמיחה עולמית בעתיד.

"חיוני שנעבוד יחד כי אנחנו נמצאים במשבר הזה יחד", אמר לפני הפגישה הנשיא האמריקני, שסיפר כי כבר שוחח בעניין עם ראש ממשלת יפן, טארו אסו, היו"ר התורן של ארגון שמונה המדינות המתועשות.

"בעוד שאנחנו מבצעים את השינויים והרגולציה במוסדות על מנת למנוע את חזרתו של המשבר הנוכחי, חיוני שנשמר את היסודות של הקפיטליזם הדמוקרטי - מחויבות לשווקים חופשיים, יוזמה חופשית וסחר חופשי", הוסיף בוש.

"כדי שהפסגה הזו תצליח, אנחנו חייבים לקבל רעיונות טובים מכל העולם. גם המדינות המפותחות וגם המדינות המתפתחות יהיו מיוצגות ויחד נעבוד כדי לחזק ולקדם את המערכות הפיננסיות של האומות שלנו, כך שנוכל להבטיח שהמשבר הזה לא יחזור על עצמו".

סרקוזי הגדיר את הפסגה המתוכננת "הזדמנות גדולה" להערכה מחדש של מדינות העולם את ניהול היחסים הפיננסיים. "אסור לתת לאלה שהובילו אותנו להיכן שאנחנו נמצאים היום, לעשות זאת שוב", הצהיר נשיאה של צרפת, המכהנת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי.

"הסוג הזה של הקפיטליזם הוא בגידה בסוג הקפיטליזם שאנחנו מאמינים בו, וזו הסיבה שהגענו לכאן כדי להשמיע את קולה של אירופה. זהו משבר חובק עולם ואנחנו חייבים למצוא פיתרון כלל עולמי". ברוסו הוסיף: " אנחנו צריכים סדר עולמי פיננסי חדש".

לפני הפגישה המשולשת בקמפ דייויד, הציע מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, לארח ועידת פסגה של שמונה המדינות המתועשות שתעסוק במשבר הכלכלי במטה האו"ם בניו יורק. "אני מאמין בכל ליבי שקיום הוועידה באו"ם, הסמל לרב-צדדיות, יביא ללגיטימציה עולמית למאמץ ויפגין שאיפה קולקטיבית להתמודד עם האתגר העולמי הרציני הזה", הסביר.