מזכ"ל האו"ם: חיזבאללה מסכן את שלום האזור

בדו"ח שהעביר לחברות מועצת הביטחון, הבהיר מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, כי לבנון לא תזכה לריבונות מלאה, כל עוד חיזבאללה לא יתפרק מנשקו. במסמך הוא מותח ביקורת גם על סוריה, שאיפשרה לאנשי הארגון להבריח אמצעי לחימה לשטח לבנון

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון מסר היום (שישי) את הדוח החצי שנתי לחברי מועצת הביטחון. במסגרת הדו"ח הוא בהיר כי לבנון לא תזכה בריבונות מלאה עד שחיזבאללה יתפרק מנשקו, בנוסף ביקר את סוריה שאיפשרה לחיזבאללה להתחמש ולא חסך ביקורת גם מהתבטאויות בכירים בישראל.

במסגרת הדו"ח כתב מזכ"ל האו"ם כי "ארגון החיזבאללה, שפועל בנפרד ובמקביל למדינה הוא איום על השלום והביטחון באזור", וקרא לארגון למלא אחר החלטת מועצת הביטחון, לפיה עליה להתפרק מנשקה.

עוד ציין באן קי-מון כי הארגון ממשיך להחזיק ב"רכיבים צבאיים גדולים, ביחידות צבאיות למחצה ובתשתיות נפרדות מן המדינה, כולל רשת תקשורת מאובטחת". כל אלה לדבריו, מהווים מכשול משמעותי שמביא להגבלת סמכויותיה של הממשלה וכוחות הביטחון במדינה.

במסמך תקף מזכ"ל האו"ם את סוריה, שאיפשרה לחמש את אנשי הארגון וקרא לה לתמוך בפירוק הארגון מנשק ולתמוך בהפיכתו למפלגה פוליטית.

גם מישראל לא חסך קי-מון ביקורת כשהתייחס להצהרתו של מפקד פיקוד הצפון, האלוף גדי אייזנקוט, כי "ישראל תגיב בכח לא פרופורציונלי אם חיזבאללה ינקוט פעולה כלשהי נגד המדינה". ביקורת נוספת הפנה נגד טיסותיה של ישראל בשמי לבנון.

במסגרת הדו"ח, קרא לסוריה ולבנון לקחת עוד כמה צעדים קדימה על-מנת לקדם את הביטחון לאורך הגבולות שלהן כשהוא תומך בשיפור במגעים בין שתי המדינות, כפי שבאו לידי ביטוי לאחרונה בהסכם ההיסטורי שהושג ביניהם, לפיו יחודשו היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.