רייס: נהפוך כל אבן כדי להגיע להסכם בין ישראל לרשות

מזכירת המדינה אמרה, כי למרות שהזמן אוזל, היא מאמינה שעדיין ניתן להשיג את המטרה שהציב ממשל בוש - הסכם שלום עד סוף השנה • "זה מאוד קשה ויש דרך קשה לפנינו, אבל אם לא ננסה - בטוח שלא נצליח", אמרה רייס וקראה לצדדים להכפיל את מאמציהם • דובר מחלקת המדינה הוסיף: לאחרונה הושגה "התקדמות גדולה" במגעים

נשארת אופטימית: מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה היום (שלישי), כי בכוונתה "להפוך כל אבן" כדי להגיע להסכם שלום בין ישראל לרשות הפלסטינית עוד לפני סיום הכהונה של ממשל בוש – בינואר הקרוב. עם זאת, הודתה רייס כי הזמן אוזל וקראה לשני הצדדים לעשות את מירב המאמצים כדי להגיע להסכם.

"אני עדיין מאמינה שאנחנו צריכים לעשות כל מאמץ בזמן שנותר לנו כדי להניח את היסודות לשלום. זה אומר שאנחנו צריכים לעשות את כל מה שאנחנו יכולים כדי להביא להסכם בין הצדדים עד סוף השנה", אמרה מזכירה המדינה במהלך כינוס כלכלי שעסק בהשקעות אמריקניות ברשות הפלסטינית.

"עד הרגע בו אעזוב את תפקידי, אהפוך כל אבן כדי לראות אם אנחנו יכולים סוף כל סוף לפתור את הקונפליקט הזה. זה מאוד קשה ויש דרך קשה לפנינו, אבל אם לא ננסה - בטוח שלא נצליח", אמרה רייס והוסיפה כי היא בטוחה שהשיחות יובילו בסופו של דבר להקמת מדינה פלסטינית.

מזכירת המדינה אמרה עוד, כי על הישראלים והפלסטינית "להכפיל את מאמציהם" כדי להגיע להסכם המיוחל. לדבריה, הרשות הפלסטינית חייבת להמשיך בפירוק תשתיות הטרור, ואילו ישראל חייבת לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולהקל על תנועת הפלסטינים בגדה המערבית.

למרות הפערים בין הצדדים בכל הקשור לסוגיות הליבה במשא ומתן, כמו למשל ירושלים וזכות השיבה, אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקומריק, כי בתקופה האחרונה הושגה "התקדמות גדולה", והוסיף כי "העובדה שהתהליך נותר שקט מראה על רצינות הצדדים בכוונה להגיע להסכם".