בעקבות בריטניה: גם ארה"ב על סף הלאמה

משרד האוצר האמריקאי שוקל לבצע הלאמה חלקית של הבנקים . החוק מאפשר לממשלה לקבל אחזקות בבנקים שקיבלו סיוע ממשלתי - גם אם מצבם טוב

משרד האוצר האמריקאי שוקל לרכוש נתח בבנקים רבים בארה"ב, לאחר שתכנית החירום שהעביר בקונגרס לא הצליחה להחזיר את האמון במערכת הפיננסית ולהתיר את מחנק האשראי, כך דיווחו בכירים בממשל האמריקאי.

לדברי בכירים במשרד האוצר, תכנית החירום שהגה שר האוצר, הנרי פולסון, בהיקף של 700 מיליארד דולר, מעניקה להם את הסמכות להזרים מזומנים ישירות לבנקים המבקשים זאת. מהלך זה יחזק במהירות את מאזניהם של הבנקים, ובמשרד האוצר מקווים כי אף ישכנעם לחדש את ההלוואות. בתמורה, החוק מעניק למשרד האוצר לרכוש אחזקות ונתחי שליטה בבנקים – גם בבנקים שמצבם טוב.

התכנית החדשה, שעוד נמצאת בחיתוליה, מזכירה במעט את התכנית עליה הוכרז ביום רביעי בבריטניה. במסגרת התכנית הבריטית, הממשל יציע לבנקים גדולים כמו רויאל בנק אוף סקוטלנד או ברקליס עד 87 מיליארד דולר על מנת לשפר את עמדת ההון שלהם – בתמורה למניות בכורה. הממשל אף יספק ערבות בסך כ-430 מיליארד דולר על מנת לסייע לבנקים לממן מחדש את חובותיהם.

לדברי בכירי משרד האוצר האמריקאי, התכנית הנוכחית להזרמת ההון למערכת הפיננסים היא כרגע אחת האפשרויות המועדפות הנדונות במסדרונות הממשל ובוול סטריט. תכנית זה תפנה לטפל באופן ישיר בחששות של הבנקים להלוות זה לזה וללקוחותיהם.

העניין החדש בהשקעה ישירה בבנקים, מגיעה אחרי יום רב תהפוכות נוסף בו הבנק הפדרלי ו-5 בנקים מרכזיים נוספים שיתפו פעולה והורידו ריבית בחצי אחוז, אך לא הצליחו להפיג את הפאניקה העולמית במערכת הפיננסים. מדובר בצעד חסר-תקדים ומפתיע. מעולם לא פרסם הבנק הפדרלי הודעת ריבית במשותף עם בנק אחר – ודאי שלא 5, וביניהם הבנק המרכזי של סין.

אך נראה שגם זה לא סייע להקלה בשווקים. שוקי האשראי ביום רביעי נותרו חנוקים כמעט כפי שהיו יום קודם לכן. מחירי המניות, שצנחו באירופה ובאסיה טרם ההודעה – המשיכו לצנוח גם לאחריה. ובארה"ב רשמו הבורסות יום תנודתי שבסיומו נרשמה ירידה יומית נוספת במדד דאו ג'ונס – 2%.

עוד ב-TheMarker