שר החוץ האיראני: לא נוותר על העשרת האורניום

מנושהר מותקי אמר כי ארצו לא תהיה מוכנה להפסיק את התהליך גם אם תקבל אספקה שוטפת של דלק ממדינות המערב. "איראן לא תוכל לסמוך על מדינות המערב, ובמיוחד על ארה"ב", הבהיר שר החוץ האירני. לדבריו, "העשרת האורניום תימשך עד שאיראן תהפוך לבעלת יכולת עצמאית של ייצור דלק עבור הכורים הגרעיניים"

רק ביום חמישי רמז הנציג של איראן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, עלי אשגר סולטניה, כי ארצו תהיה מוכנה לשקול להפסיק, או לפחות לצמצם, את תהליך העשרת האורניום בתמורה לאספקה שוטפת של דלק ממדינות המערב. היום (ראשון) מבהיר שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי, כי האפשרות לא עומדת על הפרק.

"איראן לא תוותר על העשרת האורניום, גם אם המערב יתחייב על אספקת דלק גרעיני", אמר מותקי לאירנ"א, סוכנות הידיעות הרשמית של ארצו. "איראן לא תוכל לסמוך על מדינות המערב, ובמיוחד על ארה"ב, כי הן כבר נסוגו מהתחייבויותיהן בעבר".

שר החוץ המשיך ואמר כי "מדיניות העשרת האורניום של איראן תישאר ללא שינוי. ההעשרה תימשך עד שאיראן תהפוך לבעלת יכולת עצמאית של ייצור דלק עבור הכורים הגרעיניים". לדבריו, ברגע שאיראן תגיע ליכולת כזאת, היא תספק אותה גם למדינות אחרות הזקוקות לכך.

ביום חמישי אמר סולטניה, כי איראן עשויה לשקול את המשך פעילות העשרת האורניום, אם תקבל התחייבות לאספקת דלק שוטפת להפעלת הכורים הגרעיניים במדינה. עם זאת, הדיפלומט האיראני הבכיר לא מוכן היה להתחייב כי העשרת האורניום תופסק כליל, גם אם טהרן תקבל התחייבות מן הסוג הזה.

"זה יהיה רק השלב הראשון", ענה סולטניה כשנשאל מה יקרה אם מדינות העולם יתחייבו לספק דלק לאיראן. "השלב הבא יהיה לראות אם ההתחייבות באמת מיושמת. אם היא תיושם - איראן תוכל לשקול מחדש את עמדתה הנוכחית. נצטרך לחכות ולראות".

הדיפלומט האיראני שלח עקיצה גם לכיוון ארה"ב, שמובילה את המאמצים להטיל סבב רביעי של סנקציות על טהרן ואמר: "ארה"ב מנסה להשפיל את איראן על ידי הניסיונות שלה למנוע ממנה לבצע מחקר ופיתוח גרעיני. כשמשתמשים בשפה של איומים – זה פשוט לא עובד".