בייניש: הממסד יוצא נגד תדמית המערכת בגיבוי תקשורתי

נשיאת בית המשפט העליון תקפה במרומז את שר המשפטים דניאל פרידמן ואת חלק מכלי התקשורת שתרמו לירידת האמון במערכת המשפט • "אין ספק שהתמונה התקשורתית משפיעה על הציבור שרוב המידע שלו מגיע דרך אמצעי התקשורת ואם הוא מסולף זה בהחלט נצרב בתודעתו", אמרה בייניש

נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש מתייחסת הערב (חמישי) לירידת האמון במערכת המשפט בכנס השופטים בירושלים. לדבריה, זהו חלק מתהליך אובדן אמון כללי בכל המוסדות השלטוניים.

בייניש תרפה במרומז את שר המשפטים, דניאל פרידמן, וחלק מכלי התקשורת שתרמו לירידת האמון ואמרה: "בשנתיים האחרונות, מעולם לא פעל הממסד עצמו בעוצמה כזאת נגד התדמית החיובית של המערכת ואף קיבל לכך גיבוי תקשורתי. זהו מקור רב עוצמה שההתמודדות עמו לא פשוטה".

"אפשר להצביע בבירור איך בין שני עיתונים אחד מדווח שרק אחוז קטן ושולי מהתלונות נגד שופטים נמצאו מוצדקות על-ידי נציבת הקבילות ועיתון אחר באותיות קידוש לבנה מסביר 'השחיתות והסחבת' בבתי המשפט נמשכים וכו'. הדוגמאות בידי והשוני מדבר בעד עצמו", אמרה.

נשיאת בית המשפט העליון הוסיפה עוד כי "יש לנו ספקות לא מעטים לגבי חלק מהסקרים המפורסמים בתקשורת, שאנו יודעים מעט את מידת הרצינות של עריכתם ואופן הצגת השאלות. זה בולט במיוחד בסקרים שאנשים נשאלים על מדד השחיתות".

בייניש התייחסה גם לביקורת שמופנת כלפי המערכת המשפטית על סחבת בתיקים, ומעבר של חודשים רבים עד קבלת פסד דין. "אנחנו לא היוזמים של התיקים שמגיעים לבתי המשפט. אנחנו מקבלים פסיביים. גם הוספת שופטים להקלת העומס אינה נתונה בידינו זה עניין של תקציבים ותקנים. אף-על-פי-כן, בעניין זה הושגו תוספות תקנים, שאינן מהפכניות, אבל כל שופט הוא תוספת משמעותית", דברי בייניש.