"יש לטפל באיום האיראני לפני שישראל תרגיש שגבה אל הקיר"

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית אמר כי על ארצות הברית ובנות בריתה לפעול בנושא - לפני שישראל תרגיש שיש צורך במתן תגובה צבאית לאיום. הוא הוסיף כי תפקידו כנשיא יהיה לוודא שוושינגטון עשתה כל מה שאפשר מבחינה דיפלומטית כדי להניא את איראן משאיפתה לגרעין

(31 שניות)

"ארצות הברית ובנות בריתה חייבות לטפל באיום הגרעין האיראני לפני שישראל תחוש שהיא דחוקה בגבה אל הקיר" - כך אמר הערב (שני) המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ברק אובמה.

"העבודה שלי כנשיא תהיה לנסות להבטיח שאנחנו מהדקים את הברגים על איראן מבחינה דיפלומטית, לדעת שאנחנו גרמנו לקהילה העולמית לפעול כדי להניא את איראן מפיתוח תוכנית גרעין בצורה רצינית, להחיל את סנקציות כך שטהרן תתחיל לעשות את החישובים שלה".

כשביקר אובמה בישראל הוא הבטיח לראש הממשלה אהוד אולמרט כי אם הוא יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית הוא יפעל על מנת להיות מתואם עם ישראל בכל הנוגע למדיניות בנושא האיום האיראני ולא "יעבוד מאחורי גבה".

אובמה עורר חשש בהנהגה הישראלית כשהתבטא בעבר לגבי האפשרות של ניהול דיאלוג עם טהרן. בביקורו בירושלים ניסה להפיג את החשש כשאמר "אין סתירה בין שיחות עם האיראנים, לבין הצורך להפעיל את כל הכלים הדיפלומטיים והכלכליים כדי לעצור את ההתגרענות של איראן".

ובתוך כך, הטלוויזיה הממלכתית בטהרן דיווחה היום כי איראן החלה לייצר בעצמה צוללת, שמסוגלת לשגר טילים מסוגים שונים כולל טורפדו. על פי הדיווח, מדובר בצוללת בגודל בינוני שמכונה "קאים".

איראן נוהגת להצהיר בתדירות גבוהה על ייצור של נשק מתקדם אבל עד כה הדיווחים האלה עסקו בעיקר בתחום החלל והגרעין, ולא בצוללות. כך למשל, אתמול הודיעה סוכנות הגרעין האיראנית כי בנוסף לכור שנבנה בבושהר יוקם כור נוסף בדרום מערב המדינה.

בשבועות האחרונים התמקדה איראן בעיקר בדיווחים על שיגור לווין לחלל. עם זאת, גם מומחים בישראל וגם בפנטגון העריכו כי הניסויים כשלו, למרות שהם מסמלים עליית מדרגה ויש להם השלכות אסטרטגיות.