ברמאללה חוגגים את שחרור האסירים

משפחותיהם של 198 האסירים הפלסטיניים ששוחררו כמחווה לאבו מאזן מחכות להגעתם ברמאללה • הרשות הפלסטינית הכינו קבלת פנים חגיגית שתחל בטקס על קברו של יאסר ערפאת • בין האסירים ששוחררו שניים "עם דם על הידיים" שהורשעו במעורבות ברצח ישראלים

(2:08 דק')

שראל תשחרר הבוקר (שני) 198 אסירים פלסטינים כמחווה ליושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. האסירים יועברו לרמאללה דרך מחסום ביטוניה, משם יגיעו לקברו של יאסר ערפאת במוקטעה שברמאללה ויזכו לקבלת פנים חגיגית.

בין האסירים שישוחררו גם שניים שמוגדרים עם "דם על הידיים" ושהיו מעורבים ברצח ישראלים. השחרור התאפשר לאחר שבג"ץ דחה אמש את עתירת ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" נגד שחרור האסירים.

בהחלטתם כתבו השופטים כי אין מקום להתערבות בעניין, זאת מכיוון שבית המשפט אינו נוהג להתערב בהחלטות הדרג המדיני. "אנו מחליטים כי אין מקום להתערבותנו בהחלטת ועדת השרים, ודין העתירה להידחות", כתבו השופטים אילה פרוקצ'ה, יורם דנצינגר ואדמונד לוי.

"המדובר הוא בהחלטת הדרג המדיני בעניין מובהק שבמדיניות, הכרוך במערכת היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית. אין בית משפט זה נוהג להתערב בהחלטות הדרג המדיני. לא מצאנו פגם משפטי בהחלטה, שיש בו כדי להצדיק התערבות שיפוטית", נכתב בהחלטת השופטים.

בימין תקפו בחריפות את ההחלטה לשחרור האסירים. ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) אמר כי "שחרורם של רוצחי ישראלים הניתן באופן חד צדדי על ידי ממשלה כושלת כמתנה למנהיג חלש זהו אקט אווילי ובזוי. זהו ביטוי נוסף למדיניות רופסת של וויתורים חד צדדיים המפקירה את ביטחון האזרחים שמובילה ממשלת קדימה-עבודה הנמצאת בימיה האחרונים וככל שנקדים לפזרה כך ייטב למדינה".

ח"כ נדיה חילו (עבודה) אמרה כי "שחרור האסירים יחזק את אבו מאזן ואת המשך תהליך ההידברות. אני מקווה שהמחווה הישראלית תצלח כאשר הצעד הבא יהיה שחרורו של מארוואן ברגותי. צעדים אלה יתרמו ליצירת אמון ויזרזו השגת פיתרון שלום באזור".