"אם היית משיג מטרותיך - לא היית מתלונן על השעה"

ראש הממשלה תקף את שר הביטחון לאחר שביקש לדחות את ההצבעה על תקציב 2009 • אולמרט אמר כי הבהיר לברק בפגישה ביניהם שהמלצות דוח ברודט ייושמו ואמר: "למה לא סיפרת את זה לחברי הממשלה, הרי אמרתי לך את זה כשדיברנו"

תקציב המדינה אושר בממשלה ברוב זעום, אך במהלך הדיון על ההצעה תקף ראש הממשלה את שר הביטחון ברק, שהתנגד לתקציב ביחד עם שרי העבודה.

לאחר שברק הציע שלא להצביע על התקציב הלילה והמליץ לדחות את ההצבעה בשל השעה המאוחרת, אמר לו אולמרט: "אני מעלה בדעתי, אדוני שר הבטחון, אפשרות שאם הייתי מקבל את אחת הנוסחאות הדי מפותלות שהצעת לי אז לא היית מדבר על השעה המאוחרת ומבקש לדחות".

אולמרט אמר לברק כי הבהיר לו מראש בפגישה ביניהם כי המלצות דוח ברודט ייושמו, וכי התקציב ישולם במלואו כפי שהתחייב. "אדוני השר- למה לא סיפרת את זה לחברי הממשלה, הרי אמרתי לך את זה בחדר, כשדיברנו" אמר אולמרט.

אולמרט גם שיגר רמיזה עבה לכיוונו של שר הביטחון אומרו כי "אצלי לא נקבע איסור על יועצים להביע את דעתם גם אם היא נוגדת את דעתי", בהתייחסו להמלצות שקיבל אולמרט מבכירי משרדו להעלות את תקרת ההוצאה. עם זאת, אולמרט הבהיר כי הוא אינו מקבל את ההמלצה, ומחליט להימנע מחריגה.

גורמים בכירים בלשכת ראש הממשלה אמרו לאחר אישור התקציב כי "ברק העביר במשך כל היום בניסיונות פוליטים לפלג את קדימה כך שארבעה שרים יצביעו נגד התקציב. הוא גם ביקש להגדיל את תקרת ההוצאה. ברק רצה להפיל הכל - להביא שרים מקדימה להצביע נגד ועסק כל היום בלרקום את התכנית שלא הצליחה. יעד ההוצאה לא נפתח – 1.7%".

גורמים בכירים במפלגת העבודה אמרו לקראת תום הדיון כי מדובר ממילא בדיון וירטואלי וכי בתוך חודש יידרש דיון מחודש בו. לדברי הגורמים, שרת החוץ לבני כבר רמזה שאם תיבחר להנהגת קדימה, היא תנקוט בשינויים בתקציב. כמו כן העריכו הבכירים כי הסיכוי להעברת התקציב בכנסת- הוא אפסי.

"יש דברים חשובים מפוליטיקה"

מוקדם יותר, ראש הממשלה התייחס גם למצב הפוליטי ואמר: "תשאלו את השר לביטחון פנים כשהוא נכנס לתפקיד מה הוא אמר שצריך לשפר בתחום ביטחון הפנים ומה התחייבתי ותשאלו אותו היום על כך שעמדתי בהתחייבויות. הממשלה חייבת להבטיח רציפות שלטוניות ויציבות שלטונית. יש דברים חשובים מפוליטיקה".

לקראת סוף הישיבה, לאחר שראש הממשלה העניק מספר הבטחות לשרים שהתנגדו בתחילה לתקציב, בהם שרי קדימה והגמלאים, התפתח עימות בינו לבין שר האוצר רוני בר-און.

השר בר-און הבהיר לאולמרט כי הוא אינו מכיר את הסיכומים וכי איש לא שאל אותו לגביהם. בר-און אמר: "אני לא מקבל את הדיון הזה. אני אצביע נגדו, אני לא אשלם". אולמרט אמר לו בתגובה: "גם לראש הממשלה יש עמדה. עד הבוקר שר האוצר יירגע".