ההסתדרות: נשבית את המשק אם התקציב יאושר בממשלה

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הודיע כי יכריז על סכסוך עבודה כללי במשק אם הממשלה תאשר את התקציב המדינה וחוק ההסדרים לשנת 2009 • לטענת ההסתדרות, התקציב וחוק ההסדרים פוגעים ביחסי העבודה במשק - ועשויים לגרום לפיטוריהם של אלפי עובדים • ראש אגף התקציבים באוצר: חוק ההסדרים הוא לא גחמה של איזה ארבעים פקידים באוצר

(43 שניות)

יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, הודיע הבוקר (חמישי) כי אם תקציב המדינה לשנת 2009 וחוק ההסדרים יאושרו בממשלה ביום ראשון, ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה ותשבית את המשק הציבורי. לטענת ההסתדרות, התקציב וחוק ההסדרים פוגעים ביחסי העבודה במשק - ועשויים לגרום לפיטוריהם של אלפי עובדים.

בראיון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל אמר יו"ר ההסתדרות כי הם ינקטו בכל האפשרויות העומדות לרשותם על מנת לגרום לכך שחוק ההסדרים והתקציב לא יעברו במתכונתם הנוכחית, בין אם בזירה הפוליטית ובין אם בהכרזה על סכסוך עבודה כולל והשבתת המשק. "אני מקווה שהשרים לא יצביעו בעד חוק שעלול לגרום לפיטורי אלפי עובדים ולחוסר יציבות במשק".

עיני מתח ביקורת קשה על התנהלותו של שר האוצר, רוני בר-און, שחזר בו כבר לפני חודש מכוונתו להטיל מס על קרנות ההשלתמות וכעת הוא שוב שוגה. "מתברר ששר האוצר לא הפנים באמת את הלקח והוא שוב חוזר על טעותו. נראה שבר-און אימץ את דרך הטעויות כמדיניות".

עוד הוסיף עיני כי הצעת חוק ההסדרים במתכונתה הנוכחית, אינה שונה בהרבה בחומרתה מהצעות שהוגשו בשנים קודמות, דוגמת הצעת החוק שהוגשה בשנת 2003, בתקופת כהונתו של נתניהו כשר אוצר.

ראש אגף התקציבים באוצר: לא נעשה ניסיון לפגוע ביחסי העבודה

במשרד האוצר מתעקשים כי התקציב אינו פוגע ביחסי העבודה. לטענת האוצר, כל הסעיפים שההסתדרות מתנגדת להם אושרו ע"י משרדי הממשלה הרלבנטיים והיועץ המשפטי לממשלה.

רם בלניקוב, ראש אגף התקציבים באוצר, הגיב לאיומי ההסתדרות בראיון ל"גלי צה"ל" בו אמר כי "חוק ההסדרים הוא לא גחמה של איזה ארבעים פקידים באוצר. לדבריו, אילו עופר עיני היה "קורא פעם נוספת את הסעיפים של חוק ההסדרים הוא היה מבין כי לא נעשה ניסיון מצד משרד האוצר לפגוע ביחסי העבודה." להערכתו, הממשלה תאשר את הצעת החוק ביום ראשון.