סאאקשווילי: רוסיה רוצה להפוך אותנו לצ'צ'ניה

נשיא גיאורגיה העניק אמש ראיון לסוכנות הידיעות איי.פי והאשים את רוסיה בניסיון לרמות את כל העולם. לדבריו לא זו בלבד שהרוסים לא נסוגים אלא רק מדללים כוחות למראית עין אלא שהם גם מגבירים את אחיזתם בשטחים נוספים במדינתו. הוא הביע תסכול רב מהתמיכה המילולית בלבד לה זוכה גיאורגיה מהקהיליה הבינ"ל ואמר כי הוא אינו חושש לעתידו הפוליטי. הנשיא הגיאורגי אמר כי בני עמו יגרשו את הרוסים בהפגנות שקטות שלא יתנו להם תירוץ להפעיל כח

נשיא גיאורגיה, מיכאל סאאקשווילי אמר אמש בראיון לסוכנות הידיעות איי.פי כי הוא אינו מאמין שרוסיה תיישם את מחוייבותה להסיג את כוחות הצבא שלה בימים הקרובים ממרבית השטח הריבוני של ארצו שתפסה במהלך המלחמה. הוא הודה שאין הרבה שגיאורגיה יכולה לעשות בנידון אבל הבטיח "התנגדות פאסיבית" כמו הפגנות והתנגדות אזרחית באזורים הכבושים. עוד אמר סאאקשווילי כי רוסיה אמנם מדללת את כוחותיה בכמה מהערים שכבשה בארצו אך בה בעת תופסת אחיזה בשטחים אחרים בה.

"מה שאנחנו רואים עכשיו מצד הרוסים הוא סוג של התארגנות מחדש בשטחנו אבל לא נסיגה ולכן למעשה זהו קמפיין של תרמית לפיו הרוסים לכאורה מאותתים כי הם מיישמים את הפסקת האש ונסוגים" אמר הנשיא הגיאורגי. "הרוסים עושים צחוק מהעולם" הוסיף.

הרוסים פלשו במהלך המלחמה לתוך השטח הריבוני של גיאורגיה הרבה מעבר לשטחי המריבה של המחוזות הבדלניים דרום אוסטיה ואבחזיה שהעימות בינם לבין השלטון בטביליסי היה האמתלה של הרוסים לפלישה. בשיאו של העימות החזיקו הרוסים בשטחים המרוחקים אך 50 ק"מ מבירת גיאורגיה. כתבי איי.פי הבחינו אמנם בימים האחרונים בחזרת כוחות רוסיים אחורה מהעיר גורי אבל לא חל שום שינוי בעמדות שתפסו הרוסים מחוץ לעיר במרחק פחות משעה נסיעה מטביליסי.

כשאין ביכולת צבאו הקטן להוות התנגדות אמיתית למהלכים הצבאיים של רוסיה גם אחרי הפסקת האש ולאור העובדה שבעלות בריתה של גיאורגיה ברחבי העולם אינן מציעות דבר מלבד טיסות סיוע הומאנטירי לנפגעי המלחמה, ביקורי הזדהות ורטוריקה אנטי-רוסית, מוצא את עצמו סאאקשווילי עם מעט מאד קלפים חוץ מהשך קריאותיו לעזרה של ממש. "אנחנו עדיין מצפים ליותר מהקהילה הבין-לאומית כי זו רק התחלה של העימות מבחינתנו ולא סיום" אמר בראיון.

כשהוא מדבר על התנגדות פאסיבית לכיבוש הרוסי הוא מדגיש כי כוונתו להפגנות של החזקת ידיים ומחאה שקטה מהסוג ש"לא יתן תירוץ לרוסים להחריף את התקפותיהם". סאאקשווילי הדגיש כי "לא תהיה שום אלימות" מצידה של גיאורגיה. "רוסיה חולמת להפוך את ארצי לסוג של צ'צ'ניה, שטח הפקר שבו הם מפעילים ללא מפריע את כוחם הברוטאלי" אמר.

בזמן המלחמה התאספו אלפים סביב בנייני השלטון בטביליסי לאות תמיכה בנשיאם ובממשלתם אבל אם לא יחזרו 158 אלף עקורי המלחמה בגיאורגיה לביתם בקרוב התמונה הפנים-גיאורגית עלולה להשתנות וסאאקשווילי יודע זאת היטב. "הדבר האחרון שמטריד אותי הוא עתידי הפוליטי. ממשלתי תיבחן ביכולתה לבנות את גיאורגיה מחדש".