דיווח: רוסיה תנתק כל קשריה הצבאיים עם מדינות נאט"ו

שגרירות נורבגיה במוסקבה הודיעה למשרד ההגנה באוסלו כי קיבלה מסר ממשרד ההגנה הרוסי לפיו בכוונת רוסיה להקפיא את כל הקשרים הצבאיים עם מדינות נאט"ו. הנורבגים: עוד מדינות חברות הברית יקבלו בקרוב את המסר הרוסי. וושינגטון: הדבר מצער. המתיחות בין רוסיה למערב מגיעה לשיא בעקבות שהיית הרוסים בגיאורגיה למרות הפסקת האש ובעקבות חתימת פולין וארה"ב על הסכם רשמי להצבת מערכות הגנה מטילים קרוב לשטחה של רוסיה

רוסיה יידעה את נורבגיה כי בכוונתה לנתק את כל קשריה הצבאיים עם ברית נאט"ו, כך מסר אמש משרד ההגנה באוסלו. בשגרירות נורבגיה במוסקבה התקבלה שיחת טלפון ממקור בכיר במשרד ההגנה הרוסי שאמר כי מוסקבה "מתכננת להקפיא כל שיתוף פעולה עם מדינות הברית". עוזר שר ההגנה הנורבגי אמר לסוכנות הידיעות איי.פי. כי הפקיד הרוסי יידע את הנורבגים על כך שבקרוב יקבלו על כך מסמך רשמי מטעמם. בנוסף, הבוקר ייפגשו הדיפלומטים הנורבגים במוסקבה עם בכירים בממשל הרוסי כדי לקבל הבהרות על משמעות והשלכות ההחלטה הרוסית. "למיטב הבנתנו מדינות נוספות החברות בנאט"ו עתידות לקבל הודעה דומה ממוסקבה" אמר עוזר השר הנורבגי.

גורמים רוסים שסוכנות הידיעות איי.פי. ניסתה לפנות אליהם לתגובה לא היו זמינים להגיב על הפרסום ונציג רוסיה בנאט"ו לא הגיב לפניות חוזרות ונשנות אליו. בכירים במטה הברית הצפון-אטלנטית בבריסל אמרו כי רוסיה הרשמית לא העבירה אף הודעה מסודרת לבריסל על נקיטת צעד כל שהוא של שינוי מדיניות כלפי המדינות החברות.

וושינגטון כבר הגיבה על הפרסום באמרה כי "אם אכן נכונים הדברים הרי שזה מצער. אנחנו צריכים לעבוד ביחד עם רוסיה בשורה של נושאי בטחון אך בה בעת מובן שאנחנו מודאגים למשל מההתנהגות של הרוסים בגיאורגיה" אמר דובר מחלקת המדינה בוושינגטון, רוברט ווד, לכתבים.

השבוע בכינוס החירום של שרי החוץ של מדינות נאט"ו כי הברית מוכנה להגביר דווקא את שיתוף הפעולה האסטרטגי עם רוסיה אך זאת בתנאי שמוסקבה תסיג את כל כוחותיה לקווים בהם היו מוצבים בטרם פלשו לגיאורגיה לפני המלחמה נכון לתחילת החודש, מה שאומר שנאט"ו מצפה מהרוסים לא להחזיק נוכחות גם בחבלים הבדלניים של גיאוארגיה, דרום אוסטיה ואבחזיה, המעוניינים בחסות הרוסית. מוסקבה הבהירה כבר שאינה מוכנה לתנאים כאלו ונכון לעכשיו עדיין מחזיקה כוחות גם בשטח גיאורגיה עצמה ועל אף דיווחים על נסיגה אומר הלילה נשיא גיאורגיה סקאאשווילי שהרוסים מדללים כוחות בלבד באתרים מסויימים בארצו ובאחרים הם בכלל מגבירים את אחיזתם.

המלחמה בגיאורגיה פרצה מלכתחילה בגלל טענות של הרוסים על התקפה ברוטאלית מצד הגיאורגים על דרום אוסטיה הפרו-רוסית שבשליטת גיאורגיה. אבל הרוסים ידועים כמתנגדים מרים לשלטון הפרו-מערבי של סאאקשווילי בטביליסי והמלחמה היוותה גם הזדמנות בשבילם להראות את כוחם למערב על חשבון הגיאורגים שעדיין לא התקבלו כחברים בברית נאט"ו ולכן הגנת הברית במקרה ויותקפו לא חלה עליהם.

אבל הרקע האמיתי למתיחות בין רוסיה למערב וותיק יותר והוא המו"מ בין ארה"ב לצ'כיה ולפולין על הצבת מערכות הגנה מפני טילים בליסטיים בשטחן. רוסיה הבהירה עוד בימי שלטונו של פוטין כנשיא חזור והבהר כי הדבר מהווה איום על בטחונה הלאומי ולא עזרו ההרגעות מוושינגטון כי המערכות הן להגנה בלבד ומפני אויבים כמו איראן ובזמנו גם קוריאה הצפונית שעלולים לשגר טילים ארוכי טווח לעבר מדינות אירופה ואף לארה"ב ביום מן הימים. אמש, דווקא בשיאה של המתיחות, חתמו ארה"ב ופולין בטקס רשמי ומתוקשר על הסכם הצבת מערכות יירוט הטילים. משרד החוץ הרוסי הגיב בהודעה לפיה אם אכן יצא ההסכם לפועל רוסיה תגיב גם בדרכים "שאינן דיפלומטיות". הדיווח משגרירות נורבגיה במוסקבה הגיע שעות ספורות אח"כ.