אושר לקריאה שנייה ושלישית: אכיפה מוגברת נגד נהיגה בחופים

החוק החדש קובע לראשונה גם עונש חינוכי למי שינהג בחוף הים, ובנוסף לעונש מאסר ותשלום קנס בית משפט יוכל להטיל על הנהג לתקן את הנזק שגרם בנסיעה בחוף. ח"כ פינס: הנהגים יעברו מההגה של הג'יפ לניקוי חופים

הצעת חוק שאושרה היום (רביעי) לקריאה שניה ושלישית בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קובעת כי העונשים על נהיגה בחוף הים יוחמרו. האיסור חל על כל החופים המוכרזים והן על כל רצועת החוף במרחק של 100 מטר מקו המים.

אם תאושר הצעת החוק מי שיתפס נוהג בחוף הים "יהיה חשוף לעונש מאסר של חצי שנה עד שנה" זאת בנוסף לעונש כספי של עד 67 אלף ש"ח שיוכל להיגזר לו. הצעת החוק קובעת עוד כי בית המשפט יוכל לקבוע שעל העבריין "לתקן או לממן את התיקון של נזק סביבתי" שהוא גרם לו.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס אמר "כמו מדינות מפותחות בעולם, ישראל משלבת לתוך החקיקה הסביבתית עונש חינוכי, העבריינים יעברו מההגה של הג'יפ לשיקום הטבע".

החוק ירחיב את סמכויותיהם של הפקחים על מנת לוודא שהחוק החדש יאכף. יוזם הצעת החוק, ח"כ דב חנין אמר "חופי הים צריכים להישאר בידיי הנופשים, השחיינים ומבקשי השקט והשלווה. אסור להפכם לאתרים של סיכונים מיותרים".

על פי החוק החדש תאסר גם הנהיגה בשמורות טבע ובגנים לאומיים - זאת למרות התנגדותו של השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא. השר התנגד לחוק בטענה כי לרשות המשרד עומדים רק שני פקחים שיאכפו את החוק.