ארה"ב ופולין חתמו על הסכם להצבת מערכת יירוט טילים

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, ועמיתה הפולני ראדק סיקורסקי חתמו על הסכם שלפיו תציב ארה"ב בשטחה מערכת הגנה מפני טילים • ההחלטה עוררה זעם רב ברוסיה שהזהירה כי תפגע בפולין אם יאושר המהלך

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, חתמה היום בצהריים (רביעי) בוורשה עם עמיתה הפולני, רדוסלב סיקורסקי, על הסכם להצבת מערכות היירוט של מערכת ההגנה האמריקנית נגד טילים, מהלך שרוסיה התנגדה לו חריפות ואיימה כי תפגע בפולין אם אכן יאושר המהלך.

רייס ושר החוץ הפולני חתמו על ההסכם בטקס חגיגי שנערך בעיר הבירה וורשה בנוכחות נשיא פולין לך קצ'ינסקי וראש הממשלה דונלד טוסק. לפי ההסכם, שגובש לאחר 18 חודשים של משא ומתן בין המדינות, יוצבו עשר מערכות ליירוט טילים בבסיס הממוקם רק 180 קילומטרים מהגבול הרוסי.

מזכירת המדינה האמריקנית ציינה כי המערכת אינה מהווה כל איום וכי צביונה הוא הגנתי בלבד. "זו מערכת הגנתית והיא אינה מכוונת לעבר אף אחד, אמרה רייס. עוד הוסיפה והסבירה כי "ההסכם יסייע לארצות הברית להתמודד עם האיומים של המאה ה-21 של טילים ארוכי טווח ממדינות כמו איראן או קוריאה הצפונית".

הנשיא הפולני הביע שביעות רצונות מכך שהמשא ומתן הארוך שהתנהל בין המדינות נשא פרי וכינה את המהלך "הישג גדול עבור פולין".

על פי ההערכות המערכת תהיה מוכנה בשנת 2012, אז תיכנס לפעילות מבצעית. הרוסים התנגדו נחרצות להצבת מהערכת ואמרו בעבר כי "הצבתה תחזיר אותנו לימי המלחמה הקרה, ותערער את מאזן הכוחות באירופה".

בשבוע שעבר שיגרו הרוסים איום חריף לפולנים ואמרו כי אם תציב את מערכת הטילים האמריקאית בשטחה היא עלולה "למצוא עצמה בפני מתקפה גרעינית אם היא תציב בסופו של דבר את מערכת הטילים האמריקאית בשטחה".