נשיא דרום אוסטיה: נבקש ממוסקבה נוכחות צבאית קבועה

לקראת נסיגת הרוסים מגאורגיה הודיע הבוקר נשיא דרום אוסטיה כי הוא לא יתן למשקיפים בינלאומיים להגיע למחוז הבדלני. הוא הוסיף כי הוא יפנה למוסקבה בבקשה שתציב בסיס קבע של צבא רוסיה על אדמת דרום אוסטיה. מוקדם יותר פיטר הנשיא האוסטי, שגאורגיה אינה מכירה בו, את ממשלתו והאשים את חבריה באוזלת יד ודאגה לעצמם בשעת חירום לאומית

נשיא מחוז דרום אוסטיה אדוארד קוקויטי אמר היום (שני) כי הוא מתנגד לכניסת משקיפים בינלאומיים למחוז הבדלני. קוקויטי הוסיף כי הוא יפנה למוסקבה בבקשה להציב בסיס צבאי רוסי בשטחה של דרום אוסטיה.

כשנשאל בראיון האם הוא רוצה נוכחות רוסית קבועה באזור, השיב: "נבקש מהנהגת הפדרציה הרוסית להציב בסיס צבאי בטרטיטוריה של דרום אוסטיה - כי אזרחים רוסים חיים כאן". עם זאת הוסיף קוקויטי כי ההחלטה נתונה לשיקול דעת ההנהגה במוסקבה.

הבוקר פיטר קוקויטי, שגאורגיה אינה מכירה במעמדו כנשיא, את ממשלתו והכריז על מצב חירום לאומי שיימשך חודש.

הוא גם מתח ביקורת קשה על חברי הקבינט בנוגע לאופן התמודדותם עם המשבר ההומניטארי שנוצר מאז ההפצצות על בירת החבל צחינוואלי. הנשיא אדוארד קוקוייטי מתח ביקורת חריפה על הקבינט שלו ועל דרך תפקודם במהלך המשבר שפרץ ב-8 בחודש.

"משרתי ציבור אמורים לעבוד עבור האנשים, ולא לנצל את עמדתם עבור רווח אישי" אמר קוקייטי בטלוויזיה הרוסית. רוסיה וסוכנויות בינלאומיות לסיוע שלחו עזרה לאזור כדי לעזור לאלפי העקורים וכדי לסייע בשיקום ההריסות.

הצלב האדום הודיע בשבוע שעבר כי חצי מאוכלוסיית האזור - 70,000 בני אדם נמלטו מהאזור. רוסיה הקימה מחנה פליטים בגבול עם צפון אוסטיה לשם הגיעו כ-12,000 בני אדם.

היום צפויה רוסיה להתחיל להתחיל את נסיגת הכוחות שלה מגאורגיה ואולם, בכירים אמריקנים אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי הצבא הרוסי העביר משגרי טילים לטווח קצר לדרום אוסטיה, צעד שנראה כמכוון לחזק את האחיזה במחוז הגאורגי הבדלני.

על פי גורמים אמריקנים רשמיים המעורים בדוחות המודיעין הזורמים מהאזור, הצבא הרוסי פרס כמה משגרי טילים מסוג SS-21 ורכבי אספקה הגיעו לדרום אוסטיה ביום שישי האחרון.

מעמדת השיגור החדשה שלהם בצפון צחינווילי, בירת דרום אוסטיה, הטילים יכולים להגיע לרוב גאורגיה - לרבות טבליסי הבירה. עוד מדווחים אותם גורמים כי הרוסים פרסו טילי קרקע-אוויר סמוך למפקדה הצבאית שלהם בצחינווילי.