הממשלה אישרה שחרור 200 אסירים פלסטינים

כצעד של מחווה ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אישרה הממשלה ברוב של 16 נגד 4 מתנגדים את שחרור האסירים. בין המועמדים לשחרור שניים עם דם על הידיים. השר ישי, שהתנגד להחלטה אמר: "ההחלטה שולחת מסר פסול והיא גורמת להתרחקות הסיכוי להחזיר את גלעד שליט"

(19 שניות)

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את שחרור 200 האסירים הפלסטינים כמחווה ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

בין המתנגדים להחלטה היו שרי ש"ס והשר שאול מופז. השר אלי ישי אמר כי "מדובר בהחלטה שכולה חוסר איזון, שמשדרת מסר פסול. המחווה חלולה, אם כבר יש לשחרר גם אסירים יהודים כדוגמת עמי פופר, ההחלטה גורמת לריחוק הסיכוי להחזיר את שליט חזרה".

בין המשוחררים ישנם שני אסירים ותיקים שנכלאו עוד לפני הסכמי אוסלו, שניהם עם דם על הידיים: אחד רצח בפועל והשני שיגר מרצחים. אחד מהם יושב בכלא הישאלי משנת 1977 והשני משנת 1979. לדעת מערכת הביטחון כל האסירים שישוחררו הם ברמת סיכון נמוכה לחזור ולעסוק בפעילות טרור. הממשלה אישרה את ההחלטה ברוב של 16 מול ארבעה מתנגדים.

על פי רוגמים מדיניים האסירים שישוחררו לא אמורים לפגוע במאמץ לשחרור שליט. אף אחד מהמשוחררים לא נמצא ברשימות שהעביר חמאס לעסקת שחרור שליט. רשימת המועמדים לשחרור, תובא מחר להחלטת ועדת רמון – הועדה המוסמכת לשחרור אסירים.

השרה ציפי לבני הצביעה בעד ההחלטה לשחרר אסירים כמחווה לאבו מאזן. שרת החוץ הסבירה את הצבעתה ואמרה: "כשישראל משחררת אסירים רק למי שמפעיל נגדה כוח היא מעבירה מסר שהיא נכנעת ללחצים ושהפעלת כוח וחטיפות הן הדרכים היחידות לפעול מולה – זהו מסר שמשדר חולשה".

"מי שמשחרר אסירים רק לחמאס מחזק את החמאס. שחרור אסירים לגורמים פרגמטיים כחלק בתהליך של משא ומתן מעיד על מדיניות מושכלת, לפיה מי שמנהל דיאלוג עם ישראל יכול להתחזק דרך הדיאלוג ולא דרך שימוש בכוח".