אולמרט: ממשלה שלא מעבירה תקציב לא יכולה לתפקד

על רקע ההתנגדות העזה של שרי הממשלה לקיצוצים המתוכננים בתקציב 2009, אמר ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה השבועית כי "אפעל בכל אמצעי להעביר את תקציב 2009 בלוח הזמנים שנקבע" • רה"מ אמר עוד כי "שרים צריכים להיות מחוייבים לשני נושאים - תקציב משרדם והאחריות הקולקטיבית שלהם כשרי ממשלה כלפי הכלכלה הלאומית"

(2:06 דק')

ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה כי "הכלכלה הישראלית עמדה באופן מרשים בטלטלות שעברו על הכלכלה העולמית".

אולמרט המשיך ואמר כי "אנו מעריכים שבכלכלה כעולמית יהיה מיתון ואינפלציה שעלולים להשפיע בדרך שאיננו מצפים לה על הכלכלה הישראלית. אנו מניחים כי שנת 2008 תסתיים בצמיחה גדולה מול כל ארצות המערב גם יחד".

ראש הממשלה התייחס לקיצוצים המתוכננים בתקציב 2009 שעליהם תדון הממשלה בישיבתה השבועית ואמר "אני אפעל בכל העוצמה להביא לאישור התקציב בלוח הזמנים שנקבע. ממשלה שלא מסוגלת לאשר תקציב היא ממשלה שלא יכולה לתפקד – לא אתן לזה לקרות ואעשה כל מאמץ לבצע את תפקידי בכל יום שאני ממלא את תפקיד ראש הממשלה".

אולמרט ביקש לציין כי "שמנו דגש על חינוך, רווחה וביטחון. שמחתי לשמוע השבוע את דברי שר הביטחון שאומר שביטחון זה גם חינוך ורווחה. יש שני נושאים מרכזיים שהשרים מחוייבים אליהם, תקציב משרדם והנושאים המוסכמים עליהם והאחריות הקולקטיבית שלהם כשרי ממשלה כלפי הכלכלה הלאומית".

"שר לא יכול להגיד – אני מתעסק רק בענייני משרדי ולא מעניין אותי מה התקציב יעשה לכלכלה. יש למצוא איזון. אני לא אקבל עמדה סיעתית בדיונים על התקציב", דברי ראש הממשלה.

שר הפנים, מאיר שטרית, המתמודד על ראשות מפלגת קדימה אמר בפתח הישיבה כי "הממשלה חייבת לאשר את התקציב ומי שייבחר יוכל לעשות בו שינוייםקלים".

מוקדם יותר, התיחסה שרת החוץ, ציפי לבני, בישיבת שרי קדימה לצורך באישור תקציב המדינה: "אני קוראת למתמודדים בפריימריז - אנו קודם כל שרים בממשלה ויש לכולנו מחוייבות כלפי המשק. אנו צריכים לנהוג בממלכתיות ובאחריות ביחס לתקציב ללא קשר לפריימריז, ולשדר יציבות למשק".

"גם אם ההחלטות התקציביות אינן פשוטות אני קוראת למתמודדים עמוד בפיתוי ולקבל את ההכרעה, גם כשעומדות מולנו קבוצות לחץ, תוך שנבהיר שכל אחד מאיתנו שומר לעצמו את הזכות לבצע שינויים בהתאם לסדרי עדיפויות שלנו, לאחר הפריימריז ולפני אישור התקציב בכנסת", דברי לבני בישיבה.

העבודה: לא ליפול למלכודת של האוצר

שרי מפלגת העבודה התכנסו הבוקר לפני ישיבת הממשלה והחליטו כי "אין ליפול לברירה המדומה שמציג שר האוצר בין ביטחון ובין רווחה וחינוך".

בהודעת השרים נכתב כי "במציאות של מדינת ישראל גם ביטחון גם חינוך וגם רווחה הם חלק מהחוסן הלאומי. שרי העבודה ידרשו להגדיל את מסגרת התקציב ב-2.5% ולהאט את קצב הורדת החוב, דבר שיאפשר התמודדות עם אתגרים ביטחוניים וחברתיים כאחד".