דיווח: הרוסים שוקלים חימוש גרעיני של הצי הבאלטי

צבא רוסיה בוחן את האפשרות לחמש את הצי המוצב בים הבאלטי בנשק גרעיני, כך מדווח העיתון הבריטי "הסאנדיי טיימס" • הצוללות, המשחתות ומטוסי קרב המוצבים בקאלינינגרד, מובלעת רוסית בין פולין לליטא יחומשו בטילים בעלי ראשי נפץ גרעיניים - כך על פי מקור בכיר בצבא הרוסי • "מאז תום המלחמה הקרה לא השקענו בצי הבאלטי - אבל לאור החלטת וושינגטון להציב טילים בפולין - כל זה עומד להשתנות", אומר הבכיר

העיתון הבריטי "הסאנדיי טיימס" מדווח הבוקר (ראשון) כי רוסיה שוקלת לחמש את ספינות הצי שלה המוצבות בים הבאלטי, בנשק גרעיני - לראשונה מאז סיום המלחמה הקרה.

על פי מקור בכיר בצבא רוסיה, המהלך מגיע בתגובה להסכם שחתמה ארה"ב עם פולין על הצבת מערכת טילים על אדמתה. הרוסים טוענים כי "הטילים יכוונו לעבר רוסיה". מעריכים כי אם רוסיה תוציא לפועל את חימוש הצי, הדבר רק יתרום להגברת המתיחות בין רוסיה וארה"ב, שכבר עכשיו בשיאה בעקבות הלחימה בקווקז.

המקור טוען כי הרוסים מתכננים לחמש את הצוללות, השייטות ומטוסי הקרב המרכיבים את הצי המוצב בקאלינינגרד, מובלעת רוסית בין פולין לליטא. בכיר אחר בצבא אומר כי "מאז תום המלחמה הקרה והתמוטטות הקומוניזם לא השקיעו בצי הזה, כי לא היה בו צורך. כעת הכל עומד להשתנות. לאור החלטתה של ארה"ב להציב טילים באירופה, הצבא בוחן תכניות שיעניקו לוושינגטון תשובה הולמת".

שגריר ארה"ב בנאט"ו אמר בתגובה לפרסום כי "אנו יודעים על כך, וזה מאוד מצער שרוסיה בוחרת להגיב בצורה זו, כמו איזושהאי צורה של מאבק כוח מיושן בין מעצמות".

אתמול, שיגרו הרוסים אזהרה חמורה לפולנים כשאמרו כי "פולין עלולה למצוא עצמה בפני מתקפה גרעינית אם היא תציב בסופו של דבר את מערכת הטילים האמריקאית בשטחה".

ממשיכים להתקרב למערב

גם אוקראינה עלולה למצוא את עצמה מאויימת על ידי רוסיה לאחר שהודיעה כי היא מוכנה לשתף פעולה עם מדינות המערב בכל הנוגע למערכות ההגנה שלה.

על פי הודעתו של שר החוץ, תיתן אוקראינה למערב לעשות שימוש במערכות ההתרעה מטילים שברשותה, וזאת בעקבות החלטת רוסיה שלא לעשות שימוש במערכות אלה. אוקראינה חתמה בראשית השנה על הסכם הגנה עם רוסיה, אולם מוסקבה החליטה לפרוש ממנו. נראה כי ממשלת אוקראינה הפרו-מערבית, עושה צעד נוסף במאמץ להתקרב למדינות המערב.