עדויות: חיילים רוסים הכריחו גאורגים לנקות את ההריסות

חיילים רוסים המוצבים בעיר הבירה של דרום אוסטיה, צחינוואלי, הכריחו גאורגים לנקות את ההריסות שנוצרו ברחובות בעקבות ההפצצות על העיר • "העבדות הופכת אפילו קופים לבני אדם", כך התבטא אמש קצין רוסי בהתייחסו לנושא

הלחימה העזה שהתנהלה בערים מוכות הקרב בגאורגיה הותירה אחריה הרס רב וחורבן ברחובות הערים, ובמיוחד בעיר הבירה של דרום אוסטיה, צחינוואלי, שנפגעה בצורה אנושה משבוע הלחימה שהתנהל בין הצדדים. חיילים רוסים המוצבים בעיר מצאו פתרון לפינוי ההריסות ברחובות הבירה, והורו על אזרחים גאורגים שנותרו בעיר לנקות את הרחובות, זאת בניגוד לרצונם. כך דיווחה הלילה (ראשון) סוכנות הידיעות איי.פי.

על פי הדיווח, עשרות גברים גאורגים, בשנות ה-40 וה-50 לחייהם, הובלו אל הרחובות על ידי קבוצת אוסטים חמושים וקצין בצבא הרוסי והוכרחו לעבוד בניקיון.

"עבדות הופכת גם את הקופים לבני אדם", אמר קצין בצבא הרוסי כשנשאל בנושא, ואיים על צלם של סוכנות הידיעות איי.פי שהוא ייעצר אם יתעד את המתרחש בעיר הנמצאת כעת תחת שליטה רוסית מלאה.

לודמילה ביטוייבה, תושבת העיר צחיוונאלי, בשנות הארבעים לחייה, אימתה את הדיווחים וסיפרה כי משפחתה אירחה חמישה גאורגים שהוכרחו לעבוד בעבודות ניקיון ובפינוי ההריסות מעיר הבירה, זאת לאחר שפסקו הקרבות.

מנוסתם של הכוחות הגאורגים מצחינוואלי הותירה אותה חשופה למעשי ביזה והרס. חנויות רבות ברחבי העיר נשדדו ובתיהם של תושבים ממוצא גאורגי בפרברי העיר הוצתו. שר הפנים הדרום האוסטי, מיכאיל מינדזייב, אמר כי המשטרה המקומית מטפלת ביד קשה בבוזזים וציין כי שני בוזזים נורו למוות ביום חמישי האחרון. לדבריו, מעשי הביזה ברחבי העיר בוצעו בעיקר על ידי כנופיות של כפריים שניצלו את "המצב המסובך והמתוח שנוצר בעיר".

אזרחים רבים שנאלצו לעזוב את ביתם כתוצאה מהקרבות בעיר, חזרו בשוך הקרבות לביתם ונוכחו לגלות הרס רב וחורבן. בחלקים גדולים מהעיר לא זורם חשמל וקשה מאוד למצוא מים זורמים. אך יחד עם זאת, ניתן גם לראות סימנים לנורמליזציה בעיר כאשר לראשונה מזה ימים, ישנן יותר מכוניות ברחובות מאשר טנקים.