"שארה"ב תבחר - רוסיה או גאורגיה"

האם המלחמה הקרה חוזרת? • שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אומר כי על וושינגטון להחליט במי היא תומכת בסכסוך בקווקז - במוסקבה או בטביליסי • "אנחנו מבינים שההנהגה הגאורגית הנוכחית היא פרויקט מיוחד של ארה"ב", אמר לברוב, "אבל היא תצטרך לבחור בין להגן על יוקרתה לבין שותפות אמיתית הדורשת פעולה משותפת" • קודם לכן הביע בוש תמיכה בגאורגיה ואמר: "רוסיה חייבת לעמוד במילתה ולפעול כדי לסיים את המשבר"

המתח בין מוסקבה לוושינגטון על רקע המלחמה בקווקז מגיע הערב (רביעי) לשיא חדש. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הגיב בחריפות לנאומו של הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, ואמר כי על ארה"ב לבחור בין הנהגת גאורגיה, אותה הוא כינה "פרוייקט מיוחד", לבין שותפות אמיתית עם רוסיה.

"אנחנו מבינים שההנהגה הגאורגית הנוכחית היא פרויקט מיוחד של ארה"ב", אמר לברוב, "אבל יום אחד ארה"ב תצטרך לבחור בין להגן על יוקרתה בקשר למיזם הזה לבין שותפות אמיתית הדורשת פעולה משותפת".

שר החוץ הרוסי כינה את תמיכתו של בוש בנשיא הגאורגי, מיכאיל סאאקשווילי, "משחק מסוכן", ואמר כי רוסיה הזהירה לא פעם מהידרדרות בקווקז.

"בוש לא הזכיר בנאומו כיצד חומשה גאורגיה לאורך כל השנים הללו, כולל על ידי ארה"ב", אמר לברוב. "הזהרנו את השותפים שלנו יותר מפעם אחת שזה משחק מסוכן. בנאום לא הוזכר דבר על מה קרה ב-8 באוגוסט, כשמנהיגי המערב שמרו על שקט בעוד צחינבאלי הפכה למטרה של הפצצה מסיבית".

בוש: "אנו עומדים לצד הממשלה בגאורגיה"

בהצהרה שמסר קודם לכן הערב, הביע הנשיא האמריקני את דאגתו מהמשך הפעילות הצבאית של הצבא הרוסי למרות הסכם הפסקת האש ואמר כי "רוסיה חייבת לעמוד במילתה ולפעול כדי לסיים את המשבר".

הנשיא האמריקני הביע גם את תמיכתו המוחלטת בממשלה בטביליסי ואמר כי "ארה"ב עומדת לצד הממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות בגאורגיה ועומדת על כך ששלמותה וריבונותה יכובדו"

בוש הודיע, כי ישגר לטביליסי את מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, כדי להפגין את תמיכת הממשל האמריקני בממשלת גאורגיה. עוד קודם לכן תגיע רייס לצרפת, הנשיאת התורנית של האיחוד האירופי, שיזמה את המתווה להפסקת אש, לו הסכימו הנשיאים מדבדב וסאאקשווילי.

גם באירופה מביעים דאגה מהמצב בגאורגיה ואחרי הצהריים החליטו שרי החוץ של 27 מדינות האיחוד האירופי שהתכנסו בבריסל, לתמוך בהצעתה של צרפת לשגר משקיפים לאזור הקרבות בדרום אוסטיה במטרה לפקח על הסכם הפסקת האש.

"אנחנו נחושים לפעול בשטח", אמר אחרי ההחלטה שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, שביקר ברוסיה ובגאורגיה יחד עם הנשיא ניקולא סרקוזי במהלך הלחימה. "האיחוד האירופי מוכן להשקיע את כל המאמצים למציאת פיתרון לסכסוך בגאורגיה".

סאאקשווילי: "הרוסים ממשיכים להפר את הפסקת האש"

למרות התמיכה בו, התייחס הנשיא הגאורגי מיכאיל סאאקשווילי להתנהלות המערב לנוכח המשבר, ואמר כי גם הם אשמים במצב אליו נקלעה ארצו. "תגובתם לא הייתה מספקת", אמר סאאקשווילי בראיון לרשת ה-CNN. "לא רק האנשים שבמצעים את כל הזוועות הללו אחראיים. אני חושב שגם אלה שישובים מהצד ואינם מגיבים, חולקים באחריות".

כמו כן תקף סאאקשווילי בחריפות את הרוסים ואמר כי הם ממשיכים להפר את הסכם הפסקת האש. "הרוסים מעולם לא התכוונו לעמוד בחלקם בהפסקת האש שנחתמה אתמול", הסביר הנשיא הגאורגי. "זה אותו סוג של הפסקת אש שהיתה להם באפגניסטן ב-1979. אין שום הפסקת אש, הרוסים ממשיכים לנוע".