אירופה תשלח משקיפים לגאורגיה

בדיון מיוחד של שרי החוץ האירופים הוחלט כי האיחוד ישגר משקיפים לדרום אוסטיה, שיפקחו על הסכם הפסקת האש בין הרוסים לגאורגים • שר החוץ הצרפתי: "אנחנו נחושים לפעול בשטח" • נשיא גאורגיה התראיין ל-CNN ותקף את הרוסים: "הרוסים מעולם לא התכוונו לעמוד בחלקם בהפסקת האש" • על מדינות המערב אמר סאאקשווילי: "לא רק מי שמבצע את הזוועות אחראי, גם אלה שיושבים בצד ואינם מגיבים חולקים באחריות"

שרי החוץ של 27 מדינות האיחוד האירופי, שהתכנסו היום (רביעי) בבריסל, החליטו לתמוך בהצעתה של צרפת, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, לשגר משקיפים לאזור הקרבות בדרום אוסטיה כדי לפקח על הסכם הפסקת האש עליו הסכימו שני הצדדים.

"אנחנו נחושים לפעול בשטח", אמר אחרי ההחלטה שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, שביקר ברוסיה ובגאורגיה יחד עם הנשיא ניקולא סרקוזי במהלך הלחימה. "האיחוד האירופי מוכן להשקיע את כל המאמצים למציאת פיתרון לסכסוך בגאורגיה".

בתוך כך, התראיין היום נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי לרשת CNN ותקף בחריפות את מוסקבה. "הכוחות הרוסים פלשו לגאורגיה תוך הפרה של הסכם הפסקת האש", אמר סאאקשווילי, שטען כי הרוסים לא באמת מתכוונים לכבד את הסיכום שהושג בתיווכה של צרפת.

"הרוסים מעולם לא התכוונו לעמוד בחלקם בהפסקת האש שנחתמה אתמול", המשיך הנשיא הגאורגי. "זה אותו סוג של הפסקת אש שהיתה להם באפגניסטן ב-1979. אין שום הפסקת אש, הרוסים ממשיכים לנוע".

סאאקשווילי האשים את הרוסים בכך שהפציצו את עיר הבירה של מחוז דרום אוסטיה, צחינבאלי, בהפצצות חסרות אבחנה ותקף גם את מנהיגי המערב, שנכשלו, לדבריו, בניתוח כוונותיה של מוסקבה.

"הם אשמים חלקית במצב", אמר הנשיא. "תגובתם לא הייתה מספקת. לא רק האנשים שבמצעים את כל הזוועות הללו אחראיים. אני חושב שגם אלה שיושבים מהצד ואינם מגיבים, חולקים באחריות".

דיווחים סותרים על הלחימה

בשעות הצהריים דיווחו עדי ראייה ועיתונאים זרים, כי שיירה של משאיות, טנקים ומשוריינים רוסיים שעזבה את אזור העיר גורי, עושה את דרכה לכיוון עיר הבירה הגאורגית טביליסי. עוד קודם לכן טען ראש מועצת הביטחון של גאורגיה, אלכסנדר לומאיה, כי הצבא הרוסי הפציץ ובזז את העיר גורי. "רוסיה שברה את המילה שלה באופן בוגדני", אמר לומאיה.

רוסיה הכחישה את הדיווחים וסגן הרמטכ"ל הרוסי, הקולונל-גנרל אנטולי נוגוביסטין אמר: "שום חיילים ואמצעי לחימה רוסיים לא מתקדמים לעבר טביליסי". עם זאת, עיתונאים זרים שהיו מחוץ לעיר גורי סיפרו, שהחיילים הרוסים נופפו לעברם ואחד מהם צעק לעבר צלמת: "בואי איתנו, יפה. אנחנו נוסעים לטביליסי".

סגנית שר הפנים הגאורגית, יקטרינה זגולדזה, אמרה כי הכוחות הרוסים אכן פעלו בגורי, אך הוסיפה: "אני רוצה להרגיע את כולם. הצבא הרוסי אינו מתקדם לעבר הבירה".