דיווח: הצבא הרוסי בדרך לטביליסי

הגאורגים טוענים כי שיירה של עשרות טנקים ומשוריינים רוסיים מתקדמת לעומק השטח הגאורגי לעבר עיר הבירה טביליסי • סגן הרמטכ"ל הרוסי מכחיש את הדיווח • קודם לכן טענו הגאורגים, כי כוחות גדולים של הצבא הרוסי הפציצו ובזזו את העיר גורי • ראש מועצת הביטחון הגאורגית: "רוסיה שברה את מילתה באופן בוגדני"

(1:01 דק')

האם רוסיה מפרה את הפסקת האש שהושגה הלילה בינה לבין גאורגיה? עדי ראייה מדווחים, כי שיירה של עשרות משאיות, טנקים ומשוריינים רוסיים שיצאה מהעיר גורי, מתקדמת דרומה, לכיוון עיר הבירה טביליסי.

ההתקדמות הרוסית היא הפרה בוטה של המתווה להפסקת אש שהושג הלילה בין רוסיה לגאורגיה בתיווכו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לפיו הכוחות של שני הצדדים ישובו לעמדותיהם לפני תחילת הלחימה.

רוסיה הכחישה את הדיווחים שמגיעים מגאורגיה וסגן הרמטכ"ל הרוסי, הקולונל-גנרל אנטולי נוגוביסטין אמר: "שום חיילים ואמצעי לחימה רוסיים לא מתקדמים לעבר טביליסי". עם זאת, עיתונאים זרים שהיו מחוץ לעיר גורי סיפרו, שהחיילים הרוסים נופפו לעברם ואחד מהם צעק לעבר צלמת: "בואי איתנו, יפה. אנחנו נוסעים לטביליסי".

קודם לכן הבוקר, טען ראש מועצת הביטחון של גאורגיה, אלכסנדר לומאיה, כי הצבא הרוסי הפציץ ובזז את העיר גורי. "רוסיה שברה את המילה שלה באופן בוגדני", אמר לומאיה. גם הנשיא הגאורגי, מיכאיל סאאקשווילי, שערך מסיבת עיתונאים כמה שעות אחרי שהודיע כי הוא מקבל את המתווה להסכם הפסקת האש, אמר כי טנקים רוסיים מתקיפים את גורי.

הלילה: סאאקשווילי ומדבדב הסכימו להפסקת אש

בלילה, כזכור, הכל נראה אחרת. בתום פגישה ארוכה בין סאאקשווילי לנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הודיע הנשיא הגאורגי כי הוא מקבל את המתווה להסכם הפסקת האש שהוצע על ידי צרפת, המשמשת נשיאה התורנית של האיחוד האירופי.

עם זאת, סאאקשווילי התייחס להסכם בזהירות ואמר: "מדובר במסמך פוליטי ובמסמך עקרונות. כרגע מדובר בהסדרים זמניים, שאת מקומם צריך לתפוס תהליך בינלאומי".

קודם לכן הודיע גם נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, כי הוא מקבל את ההסכם, שכולל בין היתר סעיף לפיו רוסיה וגאורגיה ידונו יחדיו על עתישדו של חבל המריבה דרום אוסטיה. "רוסיה תסיג את כוחותיה מדרום אוסטיה", הבטיח מדבדב במסיבת עיתונאים משותפת עם סרקוזי.

נשיא צרפת התייחס גם הוא להסכם ואמר: "רוסיה וגאורגיה לא הגיעו אמנם למצב של שלום ביניהן, אבל שתי המדינות החליטו לנצור את האש ולהפסיק את הלחימה באופן מיידי".