גאורגיה: מי ישמור על השלום?

באיחוד האירופי מנסים למצוא דרכים לשמור על הפסקת האש השברירית בגאורגיה • שר החוץ הצרפתי דוחק במדינות האיחוד לשלוח כוח שמירת שלום לאזור ואומר "אירופה חייבת להיות שם כדי לשמור על השקט" • מנגד אומרים שרי האיחוד: "הרוסים לא יתנו לנו להכניס לשם כוחות - הם שולטים בשטח וכך זה כנראה יישאר" • ובגאורגיה - טענות סותרות לגבי הפרות בהפסקת האש

שרי החוץ של האיחוד האירופי דנו היום (רביעי) באפשרו של שליחת כוח בינ"ל לשמירה על הפסקת האש השברירית בין רוסיה לגאורגיה. שר החוץ הצרפתי, דחק בשרים לאשר משלחת שכזו.

שר החוץ הרצפתי, ברנאר קושנר, שמדינתו הייתה המתווכת העיקרית בין רוסיה לגאורגיה אמר ל - 27 שרי האיחוד, במהלך דיון חירום בנושא, כי "אתם חייבים להבין כי זהו תפקידה של אירופה - עלינו לשמור על השלום ולוודא כי הפסקת האש מיושמת".

קושנר אמר כי לדעתו רוסיה לא תתנגד לנוכחות אירופית בשטח המחוזות הבדלניים בגאורגיה, שפלישת הצבא הגאורגי אליהם הציתה את האש בשבוע שעבר, ואף לא פסל את הרעיון שבאותו כוח של שמירת שלום יהיו גם חיילים רוסים. שר החוץ השבדי, שביקר באזורי הקרבות בגאורגיה, אמר כי קשה לו להאמין שרוסיה תסכים להציב כוחות זרים בשטחה.

"כרגע הרוסים נמצאים בשליטה מוחלטת בשטח. הם לא יוותרו על השליטה הזו כל כך בקלות", דברי קארל בילט, השר השבדי.

שרת החוץ הגאורגית שהגיעה גם היא לפגישה אמרה כי "חייבים נוכחות פיזית של חיילים מאירופה. אירופה חייבת להיות מעורבת במה שקורה על מנת למנוע מדברים אלו לחזור על עצמם". שרת החוץ אמרה עוד כי רוסיה הפרה את הפסקת האש, שנחתמה הלילה, וכי טנקים של הצבא הרוסי חדרו לתוך העיר גורי.

שר ההגנה הרוסי הכחיש את טענותיה של שרת החוץ, והסכים לומר רק שמספר חיילים רוסיים, הקימו בעיר מחסומים על מנת לסייע ביישום הפסקת האש באזור.

דיוויד מילבנד, שר החוץ הבריטי, ביקש לשלוח מסר מזהיר לרוסיה ואמר במהלך הפגישה כי "אנו צריכים לדון במה נעשה או לא נעשה בנוגע לרוסיה. אנו חייבים להעביר את המסר בצורה ברורה - לא נרשה שסכסוכים יפתרו בדרכים אלימות. כוח הוא לא התשובה בזמנים אלה".

גאורגיה: מתמודדים עם החזרה לשגרה

בבוקר שלאחר הסכמתן של רוסיה וגאורגיה לנצור את האש מנסים בגאורגיה להתאושש ולחזור לחיים סדירים. לאחר שהסכימו על מתווה הפסקת האש, הכריזו רוסיה וגאורגיה על יום אבל לאומי, לזכר הקורבנות של חמשת ימי הלחימה בקווקז.

בערי גאורגיה מנסים התושבים לשוב לביתם, לאחר שנסו מפני ההפצצות של הכוחות הרוסיים והגאורגיים. רובם מוצאים הריסות במקום מבנים. על פי סוכנויות הסיעו ישנם כ - 100 אלף פליטים בגאורגיה שכעת יש להתמודד עימם.

והלילה הבהיר סאקשווילי כי מבחינתו "תהיה הפסקת אש, אך לא יהיה הסכם שלום". במסיבת עיתונאים שקיים עם סרקוזי הוא ציין כי שני הצדדים הסכימו להסיג את צבאותיהם חזרה למצב שהיו בו לפני המלחמה, ב - 6 באוגוסט.